K policejním funkcionářům už míří z radnic případy, kdy se jejich podřízení bezdůvodně prohnali obcí i bezmála stokilometrovou rychlostí.

"Pokud zjistíme, že jde o policistu, jsme povinni přestupek postoupit k vyřízení jeho nadřízenému," řekl vedoucí dopravního odboru Městského úřadu v Nepomuku Jiří Bešta. Podle něho se ne vždy ale dá zjistit, že jde o policistu.

"Pokud jede soukromým vozidlem a nepodá si proti rozhodnutí o přestupku odpor s tím, že je policistou, nemáme šanci to zjistit," dodal Bešta. Řada provinilých policistů podle Bešty raději na sebe neupozorňuje, pokutu zaplatí, a vyvaruje se tak opletačkám v práci, které by pocítili daleko víc.

Oháněl se svými právy

"V rámci kázeňského trestu může policista za dopravní přestupek dostat písemnou důtku nebo mu může být snížen plat až o 15 procent na dobu až tří měsíců. Pokud má uložený kázeňský trest, nemá nárok na odměny, i kdyby měl sebelepší pracovní výsledky, a to po dobu jednoho roku, kdy je kázeňský trest vymazán," řekl policejní ředitel okresu Plzeň-jih Jiří Tyc, který už dva případy překročení rychlosti policisty vyřešil a na stole mu leží další případ k rozhodnutí.

Jde o policistu z Nepomuku, který v minulosti pracoval na dopravním inspektorátu a nyní je zařazen na agendě pro zbraně. Ten jel loni v říjnu v Chocenické Lhotě na jižním Plzeňsku rychlostí 92 km/hod, vyfotil ho v soukromém autě radar specializované firmy, kterou má nasmlouvanou radnice v Blovicích. Na důkazní fotografii je zachycen i policistův spolujezdec, jak posměšně zdraví vztyčenými prsty do kamery radaru.

"Místo aby uznal, že ohrožoval lidi v obci, tak protestoval. Prý jsme porušili jeho práva, když ho vyfotil soukromý radar," řekl starosta Blovic Jan Poduška (ODS), podle něhož byl problém policistu vůbec dostat k přestupkové komisi. "Obsílky si nevyzvedával, museli mu ji doručit až jeho kolegové," dodal starosta.

V obci jel 99 km/hod.

K jednání nakonec dorazil až 20. února. "Choval se arogantně, komisi urážel a zpochybňoval její kompetentnost. Nakonec na ni podal stížnost, kterou jsem zamítl jako neodůvodněnou," poznamenal Poduška, který celou záležitost počátkem března předal policejnímu řediteli v Plzni-jih Jiřímu Tycovi. "Zatím jsem ještě nerozhodl. Mám na to šedesát dnů od doručení," sdělil Tyc.

Na svůj ortel čeká například i plzeňský kriminalista, jemuž soukromý radar naměřil v Měcholupech u Plzně 99 kilometrů v hodině. "Vyřeší to jeho přímý nadřízený," uvedl plzeňský policejní ředitel Jiří Houba.

Měření prováděla akreditovaná firma Czech Radar, která ke každému protokolu dává průkaznou fotografii, na níž je místo, čas, rychlost a také obličej řidiče a zvýrazněná registrační značka. Podle vyjádření Ústavu státu a práva akademie věd soukromým měřením rychlosti nedochází k porušování právních předpisů, nejedná se o nezákonné získávání důkazů, které by bránilo jejich použití v přestupkovém řízení.