"Při dokazování jsem dospěl k závěru, že se celá věc odehrála, tak, jak je uvedeno v obžalobě. Tvrzení Reichla se zdá být zcela logické a neumím si vysvětlit, proč by nabídku úplatku nahrával, když by podle Pohana sám peníze požadoval. Naopak tvrzení obžalovaného, že se stal terčem vydírání novináře, který po něm chtěl peníze za nezveřejnění článku, postrádá logiku," uvedl soudce Aleš Dufek.

Aféra kolem nabízení úplatku rozvířila hladinu veřejného mínění loni v lednu a únoru, kdy podle soudu Pohan nabízel Reichlovi úplatek 50 tisíc korun za to, že nebude psát o problémech kolem čerpání státní dotace na stavbu rodinných domů a budování infrastruktury v brněnské části Útěchov.

Reichl si celý rozhovor nahrál a po odvysílání v České televizi loni v červnu předal celou věc policii. Pohan, který byl v té době vedoucí tiskového odboru Magistrátu města Brna, po celou dobu popíral, že by sám inicioval uplácení novináře. Tvrdil naopak, že všechno bral jako hloupý vtip a byl to údajně Reichl, který požadoval peníze, které měla za mlčení zaplatit firma Železniční stavitelství Brno.

Pohan: Peníze požadoval novinář

"Reichl mě kontaktoval několikrát a chtěl, abych peníze sehnal. Já jsem to bral jako hloupý vtip, a tak jsem mu z legrace řekl, ať si řekne, kolik chce. Pak on sám navrhl, že 30 tisíc je málo a že požaduje 50 tisíc korun. Nechtěl jsem v té době nic hlásit policii a celou věc jsem chtěl řešit profesně. Nenapadlo mě, že Reichl je takový darebák a všechno obrátí proti mě," vypověděl Pohan.

V případu vystupovala i řada svědků, z nichž někteří potvrdili Pohanovu verzi a jiní zase Reichlovu. Generální ředitel Železničních staveb Brno Michal Štefl sice připustil, že s Pohanem jednali o variantách, jak se vyhnout problémů s Reichlem, ale nakonec nic neudělali.

"Zvažovali jsme i objednání služeb od Reichla za 50 až 150 tisíc, ale nic jsme mu nakonec nenabídli, protože to nemělo pro nás smysl," vypověděl Štefl. Podle soudce Aleše Dufka obžalovaný Jaromír Pohan vypovídal po celou dobu účelově, aby se vyhnul trestu. Pohan se po vynesení rozsudku odvolal. Jiří Reichl byl spokojený a dodal, že mu nešlo o výši trestu. "Jsem rád, že mi soud dal za pravdu, že jsem to nebyl já, kdo chtěl peníze, ale naopak Pohan, který mi úplatek za mlčení nabídl," řekl Reichl.