Motejlek nyní u Krajského soudu v Hradci Králové čelí obžalobě z vraždy. Státní zástupce Milan Vacek tvrdí, že úmyslně změnil směr jízdy tak, aby policistu srazil. Čtyřicetiletý Motejlek to ovšem odmítl.

"Nechtěl jsem ho zabít, naopak jsem se snažil policistům vyhnout. Jediné oč mi šlo, bylo vyhnout se hlídce a ujet, abych se vyhnul postihu. Měl jsem vypitý nějaký alkohol," řekl ve čtvrtek soudcům.

Krevní zkouška ukázala, že v době události měl v krvi minimálně 1,43 promile. Jak prokázaly znalecké posudky, automobil jel v osudné chvíli rychlostí mezi 120 a 130 kilometry za hodinu. Úsek, kde vše odehrálo, je zcela přehledný a v noci dobře osvětlený.

Svědci vypověděli, že policisté na sobě měli reflexní vesty, které jejich viditelnost ve světlech reflektorů ještě zvyšují. Motejlek po nárazu přidal plyn a ujížděl do Rudníka, kde vysadil svou spolujezdkyni.

Spolujezdkyně nic neviděla

"Z auta mě skoro vyhodil. Já jsem měla celou cestu zavřené oči, otevřela jsem je, až když jsem ucítila náraz. Zeptala jsem se, co se stalo a on odpověděl, abych držela hubu. Sprostě klel, bušil rukama do volantu, byl jako nepříčetný. Začala jsem se ho bát," řekla u soudu.

Motejlek pak pokračoval do Arnultovic, kde bydlela jeho matka. "Seděl jsem v autě před jejím domem a pomalu mi docházelo, co se stalo. Najedou přijelo auto, vyskákali z něho policisté a mířili na mě pistolemi. Rozjel jsem se na zpátečku, ujel jsem pozadu několik desítek metrů a pak jsem skončil v příkopě. Z auta jsem utekl se schovat," popsal Motejlek peripetie osudné noci.

Police nasadila služebního psa, který vyděšeného řidiče vystopoval v nedalekém seníku. Motejlek připustil, že s alkoholem za volantem měl problémy několikrát. Loni v červnu se rozvedl, léčil se s psychikou a začal pít víc než dřív. V červenci převrátil na střechu jiné své auto, údajně proto, že při jízdě usnul. Od nehody nezraněn odešel a tak se nedalo zjistit, zda byl i tehdy opilý.

V pátek hlavní líčení pokračuje výslechy znalců přičemž není vyloučeno, že bude vyhlášen i rozsudek. "Obžalovanému hrozí trest vězení v délce od dvanácti do patnácti let," poznamenal žalobce Vacek.