Podle soudu musí provozovatel baru zaplatit každému z nich 30 tisíc korun a zaslat doporučený dopis s omluvou. Barmanka řekla Romům, že se v baru schází uzavřená společnost a že mají jít pryč. O několik minut později ale bez problémů obsloužila romské aktivisty bílé pleti.

Ti v Ostravě tímto způsobem testovali několik barů, na které si Romové stěžovali. "Žalobci byli značně poníženi a bylo s nimi jednána jako s občany druhé kategorie," řekla soudkyně v odůvodnění rozsudku. Šéf zaniklého baru a diskotéky Štefan Graff u soudu popřel, že by diskriminoval jakékoliv etnikum.

"Chodila k nám spousta Romů, černoši a různí cizinci. To, co se stalo, byl exces servírky, která měla s jinými Romy z minulosti špatnou zkušenost. O několik měsíců dříve mi totiž zdemolovali bar a barmanku zmlátili tak, že má dva nehybné prsty. Případem se už soud zabýval," řekl.

Servírku napadli

Bývalá servírka již dříve Právu řekla, že ji Romové brutálně napadli, protože po nich chtěla zaplatit útratu. "Skončilo to tím, že jsem ležela na zemi a Romové do mě kopali. Měsíc jsem byla na nemocenské a budu mrzákem nadosmrti," uvedla.

Podle soudkyně jedině tato událost svědčí ve prospěch žalované strany, a proto Romové nedostali původně požadovaných padesát tisíc za každého, ale o dvacet tisíc méně.

"Bylo prokázáno, že barmanka jednala v určitém psychickém rozrušení," řekla soudkyně. Majitel baru Štefan Graf se vyhlášení verdiktu neúčastnil. Již dříve ale tvrdil, že odškodné zaplatit nehodlá, takže lze předpokládat, že se odvolá. Servírka Patricie Okounová už byla za neobsloužení Romů potrestána. Za přestupek proti občanskému soužití loni dostala pokutu pět tisíc korun.