Mladíci budou pykat za to, že loni v září zaútočili na muže, kterého zkopali na zahradě jeho domu v Javorníku na Hodonínsku tak, že za několik týdnů léčení zemřel.

Po brutálním činu zaútočili i na stejně starou manželku přepadeného muže, která se snažila před nimi schovat do domu. Násilím vytlačili dveře, ženu povalili na zem, zkopali a šli prohledat dům. Sebrali šperky za 17,5 tisíce korun, loveckou pušku za 4 500 korun a 5000 korun v hotovosti.

"Přestože oba obviňovali jeden druhého a sami vinu nedoznali, podařilo se je usvědčit na základě znaleckých posudků a výpovědí svědků. Oba útočili stejnou intenzitou a i když původně nešli vraždit, jejich útok byl tak brutální, že museli počítat s variantou smrti přepadeného muže. Napadli starého člověka a proto jsou dány podmínky pro uložení vyjímečného trestu," poznamenal předseda senátu.

Jsou to prý známé firmy

Oba jsou podle svědků známí jako výtržníci a rváči. Před soudem nechtěli přiznat, kdo z nich přišel na nápad staré manžele přepadnout a zbít. Mladší z dvojice, 20letý Jiří Jurena, využil svého práva a odmítl vypovídat, jeho komplic David Kuřina pak sváděl vinu na něj a tvrdil, že si skoro nic nepamatuje, protože byl pod vlivem alkoholu a pervitinu.

"Vypili jsme asi litr slivovice a já ještě tři piva. Navíc jsem měl v sobě půl gramu pervitinu. Pamatuji si, že jsme přelezli plot, ten starý pán vylezl a Kuřina ho kopal do hlavy, zatímco já jsem kouřil opodál. Nevím kolikrát, ale bylo to víckrát. Já jsem tu paní pak jen shodil na zem a Kuřina ji kopl. Prohledali jsme dům, vzali šperky a pušku, ale o penězích nic nevím," řekl Jurena a dál už odmítal vypovídat.

Po jejich běsnění starý muž upadl do bezvědomí a z něj se probral asi za tři týdny. Pak se však dostavily ještě další zdravotní komplikace, které pro něj znamenaly smrt. "Možná, kdyby se tatínek nebránil, dopadl by líp. Kdyby byl mladší, tak by to zřejmě přežil, ale v jeho věku to nešlo. Přitom, když se probral z bezvědomí, tak s námi mluvil rozumně a na úrovni, ale pak přišly komplikace," poznamenala dcera přepadeného starce.

Podle předsedy senátu je jasné, jak se celý incident odehrál. Oba mladíci už měli za sebou nějaké tresty od soudů, a tak nejsou ve světě zločinu žádnými nováčky. "Znalci jim dávají malou šanci na resocializaci, a proto si vysoké tresty zaslouží," doplnil předseda senátu. Rozsudek není pravomocný a bude se jím zabývat Vrchní soud v Olomouci, kam poputuje odvolání obžalovaných.