"Tož byla to pořádná šupa, vždyť ten sklep máme hned za naším domem, za humnama," řekla Právu starší žena ze sousedství. Výbuch rozmetal tašky ze střechy do okolí, poničil čelní zeď sklepa a vyrazil příčku mezi nadzemní částí napadeného objektu a majetkem sousedního vinaře. U sklepa souseda z druhé strany porušil zdi.

"Hasiči zprávu o požáru obdrželi čtyři minuty po třiadvacáté minutě. Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Hodonína a dobrovolné sbory z Násedlovic, Hovoran a Krumvíře. Zásah trval do jedné hodiny v noci," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Požár způsobil škodu za sedm set tisíc korun. Majetek za dva milióny korun ještě hasiči zachránili.

Vinaři žijí ve strachu

"Ale mohlo to být ještě horší. Viděli jsme jeho sklep, kam někdo zničeným odvětrávacím komínkem nalil nějakou hořlavinu, penetrák nebo něco takového. To naštěstí hořet nezačalo, oheň se k tomu nedostal," řekl majitel sousedního sklepa. Nepředstavil se, prý už tak má starostí nad hlavu.

S novináři nemluvil ani postižený vinař Jiří Bravenec. Smutně obhlížel poničený majetek a zřejmě přemýšlel, kdo to udělal. Podle sousedů se nejednalo o náhodu. Již před rokem někdo zapálil auto jeho syna. Pachatele se nepodařilo vypátrat.

"Je to špatné. Pojištění nejsme, takže to budou všechno opravy za vlastní peníze. Vinné sklepy se těžko pojišťují, navíc žádný z nás nemá peníze na rozhazování, tak si drahé pojistky nemůžeme dovolit platit," shodli se oba majitelé poškozených sklepů.

Pojistku podle nich neměl ani muž, jehož majetek se stal hlavním terčem útoku. Podle hodonínské policejní mluvčí Ireny Bauer je případ v šetření. Uvedla, že místo zatím ještě obhlížejí experti. Z jejich práce ale bylo zřejmé, že nejpravděpodobnější vyšetřovací variantou je úmyslný trestný čin.