Nález mrtvého podnikatele šokoval loni na jaře veřejnost. Zohavené zbytky jeho těla ve vysokém stupni rozkladu našli kriminalisté po několikatýdenním pátráním v lese nedaleko Ostravy pod vrstvou hlíny a větví.

Oba mladí vrazi studovali Střední odbornou školu ochrany osob a majetku v Ostravě-Hrabůvce, která podle svých internetových stránek připravuje mladé muže pro práci u policie a v bezpečnostních službách.

Společně s třetím, devatenáctiletým komplicem Petrem Beránkem z Ostravy, který vyvázl jen s podmíněným trestem, se mladíci nejprve pokusili podnikatele oloupit. Toužili po jeho údajných miliónech. Neuspěli, a tak se rozhodli muže zabít. To ale Beránek nevydržel a utekl. Proto byl obžalován jen z loupeže.

Na oběť čekali u garáží

Na svou oběť si všichni tři počkali loni 3. května dopoledne u garáže v Ostravě-Zábřehu, kde ho napadli takzvaným boxerem. "Požadovali vydání peněz, poté jmenovanému svázali lepicí páskou ruce a uložili ho do zavazadlového prostoru jeho vlastního vozidla," uvádí obžaloba. Beránek pak sebral Lukášovu peněženku s dosud nezjištěnou částkou, platební kartu a osobní doklady a z garáže odešel.

Zbylí dva mladíci potom Lukáše zavezli autem k pískovně nedaleko Staré Vsi nad Ondřejnicí na Frýdecko-Místecku. Tam mu zalepili oči a znovu jej napadli boxerem a cihlou, tentokrát ale s mnohem větší intenzitou. Zároveň žádali vyplacení tří miliónů korun. Napadený jim tvrdil, že tolik peněz nemá, a nabízel elektroniku za 100 tisíc korun, to ale útočníkům nestačilo, a tak Lukáše usmrtili.

Zametali stopy

Když se ujistili, že oběť již nežije, zatáhli bezvládné tělo do lesa, kde ho zahrabali a místo ještě přikryli větvemi. Lukášovo BMW kriminalisté objevili krátce poté, co jeho zmizení oznámili příbuzní. Auto bylo odstaveno v prostoru lokality Pustevny v Beskydech. Později také policisté zjistili, že pachatelé ještě v den vraždy na Lukášovu kartu vybrali z bankomatu čtyři tisíce korun a za dva dny z jiného bankomatu ještě tisíc korun.

Při prvním kontaktu s kriminalisty se chovali velmi sebejistě. Policisté přiznali, že studenti se snažili využít svých znalostí například k zametání stop. "Jako předmět ve škole měli například kriminalistiku a kriminologii. Mysleli si, že jsou tak dobří, že na ně policisté nemají," uvedl po jejich zadržení vyšetřovatel Radovan Vojta.

Svoji vinu při výsleších po svém zatčení svalovali jeden na druhého.