"Zjistili jsme, že na černém trhu jsou velmi kvalitní kopie, jaké nelze pořídit například natočením filmu z plátna v kině. Technická kvalita je tak vysoká, že není pochyb o tom, že byly rozmnoženy z originálu na profesionální úrovni," řekl na páteční tiskové konferenci producent David Prudký ze společnosti Whisconti.

"Je tedy zřejmé, že zdrojem je některé z pracovišť, kde byl už celý film při dokončovacích pracech. Vzhledem k tomu, že jde o krádež, kde škoda přesahuje 5 miliónů korun, hrozí v tomto případě trest odnětí svobody od 8 do 15 let," řekl Prudký a dodal, že i když si nedělají velké naděje na dopadení konkrétního pachatele, doufají, že policejní vyšetřování může zapůsobit alespoň jako hrozba.

"Pirátské kopie Snowboarďáků se už dávno promítají v autobusech, zejména těch, které míří na hory, na diskotékách a objevily se i v oficiálních půjčovnách," doplnil informaci režisér filmu Karel Janák.

DVD nabídne řadu bonusů

Budoucí prodej videokazet a disků by však pirátské kopie příliš ovlivnit nemusely. "Bude na nich 80 minut bonusů tak kvalitních, že doufáme, že to bude divákům stát za to, navíc cena 399,- Kč, která je stejná pro VHS i DVD, je velmi příznivá," řekl Pavel Karoch z Centra českého videa, které film uvádí na trh a připomněl, že cenová politika je jednou z forem boje proti černému trhu.

Mezi bonusy najdou diváci mimo jiné krátký film Di do Hajzlu, který natočil představitel jedné z hlavních rolí Snowboarďáků Vojta Kotek se svými přáteli.

Trhák zimy

Komerčně velmi úspěšný film zhlédlo v kinech už více než půl miliónu diváků.

Za komedií z horského prostředí pro dospívající stojí režisér a scénárista Karel Janák. Svým filmovým debutem se zařadil do vybrané společnosti komerčně úspěšných tvůrců, jako je Jan Hřebejk, Jan Svěrák, Petr Zelenka či Zdeněk Troška.

V příštím roce by měl režisér začít natáčet volné pokračování kultovního filmu Bony a klid.

Hvězdné obsazení i nové tváře

Děj filmu se točí kolem dobrodružství Jáchyma (Jiří Mádl) a Rendyho (Vojtěch Kotek), kteří vyrážejí do Krkonoš, aby se nejen naučili jezdit na prkně, ale i zažili milostná dobrodružství.

Jako dívčí idoly obou "prknařů" ve filmu hrají Bára Seidlová, Lucie Vondráčková a Martina Klírová, zlou sestru pak Ester Geislerová, bratrance a správce horské chaty Jiří Langmajer.

Hudbu složil Miroslav Chyška z J.A.R. Ve snímku zpívají i Matěj Ruppert z Monkey Business, Lenka Dusilová či Dan Bárta.