„Mohu potvrdit, že k Okresnímu soudu v Teplicích bylo podáno odvolání zdejšího státního zastupitelství v kauze nazvané Základní škola Plynárenská a nevhodných komentářů pod fotkou prvňáčků,” uvedl státní zástupce Pavel Norek z Okresního státního zastupitelství v Teplicích.

Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Pod fotografií se rozvinula diskuse s kontroverzními příspěvky. „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!” stálo v jednom z nich.

Tento komentář podle obžaloby psal Kroupa kvůli etnickým skupinám některých ze zobrazených dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.

Soud zprostil obžaloby muže kvůli komentáři pod fotem prvňáků. I když se přiznal

Teplická soudkyně Lucie Yakut ale Kroupu na konci dubna zprostila obžaloby, nepodařilo se podle ní prokázat, že facebookový profil „vita kroupa” z něhož komentář a fotografie pocházejí, patří skutečně obžalovanému muži.

Kroupa se k tomu přitom sám přiznal při podání vysvětlení na policii. Tvrdil ale, že okolnosti si už nepamatuje, píše web. Když ale muže kriminalisté obvinili, odmítl vypovídat. Informace z pouhého podání vysvětlení soud jako důkaz použít nemůže.

Fotografie dětí zveřejnil před dvěma lety místní Deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Poté se fotka objevila i na sociálních sítích, kde někteří lidé začali děti označovat například za malé sebevražedné atentátníky či navrhovali v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, posílat děti do plynu. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy.

Čtěte také:
Policie vyšetřuje útoky na teplické školáky
Vlnu nenávisti vůči žákům teplické základní školy střídá vlna solidarity
Za nenávistné komentáře u fotky školáků byl obviněn první člověk. Hrozí mu tři roky
V kauze nenávistných komentářů na adresu teplických prvňáčků padlo třetí obvinění

Kvůli komentářům policie obvinila z rasově motivovaného přečinu muže z Frýdecko-Místecka a 26letou ženu z Tachova. Stíhání muže státní zástupce následně podmíněně zastavil. Pokud se obviněný ve stanovené zkušební době nedopustí trestného činu ani přestupku, stíhání skončí. V opačném případě ho budou kriminalisté dále vyšetřovat. Ženě tachovský okresní soud loni v září nepravomocně uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20 tisíc korun.