Kriminalisté už déle než týden přemýšlejí, zda by mohlo jít o přestupek, nebo dokonce o trestný čin.

A to přesto, že nápis je evidentní narážkou na marketingový slogan vládního hnutí ANO, které má v Opavě křeslo primátora, a přesto, že se k činu již před několika dny přihlásil autor, jenž zdůraznil, že použil křídu, kterou časem smyje déšť. Motivem činu bylo podle něj „zčeřit opavskou každodennost“.

Plastika s křídovým nápisem v Opavě

Plastika s křídovým nápisem v Opavě

FOTO: Aleš Honus, Právo

Mluvčí policie René Černohorský uvedl, že Vebera bude nutné vyslechnout. „Musíme tak konat z úřední povinnosti,“ řekl s tím, že je třeba ověřit, zda pisatel je skutečně autorem nápisu a zda ho skutečně vyhotovil neškodnou křídou.

Na poznámku, že přece stačí vzít kyblík s vodou, řekl, že to není úkolem policie, ale technických služeb.

Sochu Špinarové chtějí v Ostravě prodat, Janáčka přemístit

Pro umělecký akt si Imrich Veber podle svých slov vybral plastiku, která představuje významný lokální fenomén a pro Opavany mnoho znamená. Použil písmo Vojtěcha Preissiga, jež poprvé sloužilo při náboru dobrovolníků do čs. armády za první světové války.

„Efemérností křídového nástřiku chci upozornit, že pokud zůstaneme jen u doufání a vyhlížení lepších zítřků, mohou se tyto rozplynout a jednoduše zmizet,“ napsal umělec ve svém prohlášení. Zároveň si posteskl, že místo aby se lidé zamysleli nad jeho motivy, řeší událost policie.

Obnovení nápisu „21. srpen FŮJ” v Adršpašských skalách nebyl trestný čin

„A tak se neškodný křídový nástřik, který postupem času a působením deště sám zmizí, stal jen dalším problémem i přesto, že by jej bylo možné brát optimisticky,“ napsal Veber.