Podle znalců jde o nadprůměrně inteligentní osobu, jejíž IQ se pohybuje okolo 130. Ve studiu ani práci se však příliš nerealizoval. Po ukončení střední školy nepracoval, živila ho matka, u které bydlel. Jeho zájem se obrátil směrem k trestné činnosti, a to nejprve k majetkovým deliktům. Během let 1997 a 1998 si opatřoval občanské průkazy svých vrstevníků, přelepil jejich fotky svými a pak si pomocí falešných legitimací založil desítky vkladních knížek.

Stokorunový vklad přepsal na desetitisícové sumy a ty pak vybral. Celkem si tak přišel na téměř milión korun. "Šlo o tzv. dvoustupňovou trestnou činnost. Majetkovými trestnými činy si opatřil peníze na nákup zbraní a munice a pomocí té pak páchal další trestnou činnost, násilnou," shrnul soudce Lněnička.

Loupeže popsal v denících

Obžalovaný, jak později objevila policie, u sebe shromáždil opravdu množství střelných i jiných zbraní. "Měl svůj pokoj, který si zamykal a já do něj neměla přístup," uvedla dříve Třešňákova matka. V pokoji však muž neměl pouze zbraně, ale i pozoruhodné deníky. V nich do detailu popsal a naplánoval loupeže bank, způsoby, jak je vytipoval.

Jako první přepadl 8. dubna roku 2003 pobočku ČSOB na Vítězném náměstí. Pistolí tehdy namířil na pokladní a zapnul diktafon. "Toto je loupežné přepadení," ozvalo se. Ostraha banky Jiří Č. se v tu chvíli pohnul, což Třešňáka vyrušilo, otočil se a dvakrát ho zasáhl do hrudníku, jednou do břicha. Šestatřicetiletý strážný byl na místě mrtvý. Třešňák maskovaný parukou, knírem, černými brýlemi a baseballovou čepicí si z banky odnesl 124 tisíc korun.

Podruhé šel loupit předloni krátce před Vánoci. V Karmelitské ulici na Malé Straně si vybral tentokrát Komerční banku. Na pokladní namířil pistolí a řekl : "Dej sem peníze, nebo ti prostřelím rameno." Žena mu bez váhání vydala 89 tisíc korun a nějaké valuty. Třešňák však daleko nedošel, zalarmovaná policie ho dostihla, když přešel přes Karlův most na Staré Město. Na dvojici kriminalistů vytáhl pistoli a přes rameno střílel na jednoho z nich, který se ho zezadu pokoušel pacifikovat chvatem sebeobrany. Jen náhodou ho podle soudců nezabil, dokonce ani nezasáhl.

Znalci později uzavřeli, že Třešňák je osobou anetickou, disociální, se znaky psychopatie. Navíc je jen těžko napravitelný. Podle včerejšího rozsudku však, i když jde o nebezpečnou osobu, podmínky pro doživotní izolaci od společnosti jeho trestná činnost neplní. Proti rozsudku už se nelze odvolat.