"Mlátilík za volantem mercedesu narazil v rychlosti nejméně 114 kilometrů v hodině do vozu Wartburg, který odbočoval vlevo," popsala soudkyně Věra Mathauserová. "Šedesátiletý řidič wartburgu zemřel na místě, jeho stejně stará manželka při převozu do nemocnice."

Jindřich Šachl z ADN Consult tvrdil, že Mlátilík jel nejméně 114kilometrovou, nejpravděpodobněji 125kilometrovou rychlostí. "Pokud by jel devadesátkou, ke střetu by nedošlo," zdůraznil. Z tohoto závěru a z výpovědí svědků soud vycházel. Obhájci obžalovaného Šachlův posudek zpochybnili a požadovali doplnění dokazování. Na to, stejně jako na návrh zproštění obžaloby, ale soudkyně nepřistoupila.

Dále uvedla, že na nehodě měl částečně vinu i poškozený, který také nedodržel všechny předpisy. Státní zástupkyně pro Mlátilíka navrhovala podmínku a zákaz řízení na tři roky. "Kdybych se jmenoval jinak, nejspíše bych po nehodě neskončil na dva dny v policejní cele," poznamenal u soudu Mlátilík. Za ublížení na zdraví mu hrozily dva roky vězení.