O místo se u brněnského Městského soudu Žižka začal soudit přesto, že pravomocně dostal dva roky vězení s podmíněným odkladem na 3,5 roku. S potrestáním se totiž nesmířil a svou nevinu chce obhajovat u Nejvyššího a případně i u Ústavního soudu.

O jeho nemravném jednání přitom neměl pochyb státní zástupce ani soudy. „Využíval svého nadřízeného postavení a s cílem se sexuálně uspokojit několikrát měsíčně atakoval poškozenou, strhával ji k sobě na klín, osahával na prsou a přirození, kousal do ucha, opakovaně se k ní zezadu tiskl. K tomu říkal, že jej nikdo nemůže vyhodit, že na něj nikdo nemůže, neboť je předseda odborů,“ uvedl již dříve státní zástupce.

„Když jsme se dozvěděli o existenci podezření ze sexuálního obtěžování, provedli jsme interní šetření, z něhož vyplynulo, že se pan Žižka dopustil závažných porušení povinností, a proto dostal výpověď,“ řekl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Leoš Žižka byl s verdiktem nespokojen.

Leoš Žižka

FOTO: Petr Kozelka, Právo

Podle Žižkova advokáta Martina Machače i přes pravomocný verdikt na žalobě o místo Žižka nechce nic měnit.

„Pracoval v řadách městské policie takřka od jejího vzniku, byl pravidelně kladně hodnocen, dostával mimořádné odměny i medaile. Je erudovaný a má letitou praxi. Pro zaměstnavatele by byl stále přínosem,“ tvrdil advokát.

„Před vypuknutím této kauzy neměl žádný pracovněprávní problém. Trvá na tom, že nikdy neučinil nic proti vůli kolegyň. Pokud docházelo k nějakým incidentům, šlo o běžnou legraci na pracovišti provázenou úsměvem,“ dodal Machač. „Chtěl bych pokračovat dál jako strážník,“ potvrdil před soudem sám Žižka.

Už není bezúhonný

Advokátka městské policie upozornila, že jen těžko lze tvrdit, že se nic nestalo. „Byl odsouzen z dvojnásobného přečinu znásilnění. V žádném případě nešlo o exces, o náhodné vybočení z pravidel morálky a etiky. K tomu jednání vůči poškozené strážnici docházelo několik let. I kdyby se vrátil na pracoviště, musel by s ním být okamžitě skončen pracovní poměr, protože nesplňuje podmínku bezúhonnosti,“ upozornil advokátka.

Senát v čele s Monikou Schön nakonec jednání odročil na říjen, kdy se soud bude muset popasovat s výpověďmi množství navržených svědků.