Podle druhého účastníka nehody Radka Zemana jevil známky opilosti a zmizel od nabouraného auta ještě dříve, než dorazila hlídka policie. Té se přihlásil až za dva dny s tím, že se při nehodě praštil do hlavy a na nic si pořádně nepamatuje.

V přestupovém řízení jej nyní Městský úřad v Nepomuku potrestal pokutou sedm tisíc korun za to, že způsobil dopravní nehodu. "Řízení pod vlivem alkoholu jsme mu ale neprokázali," uvedl v pondělí šéf odboru dopravy městského úřadu v Nepomuku Jiří Bešta.

Rozhodnutí nepomucké radnice Ladmana katapultovalo zpět do funkce, ze které jej po nehodě odvolal ministr zemědělství František Palas. [celá zpráva] "Havarovat může každý z nás. Pro opětovné jmenování do funkce bylo směrodatné, že nebyl prokázán vliv alkoholu. Zaplatí pouze opravu služebního vozidla," prohlásil náměstek ministra zemědělství Zdeněk Růžička.

Jde o dobré mravy ministerského úředníka

Podle něho Ladman svým chováním nejednal v rozporu s dobrými mravy ministerského úředníka. Právě Růžička ale dříve prohlásil, že se Ladman nechoval tak, jak by správně měl. "Vyčetl jsem mu, že si po nehodě nenechal vzít krev, aby nebyl důvod k pochybnostem," řekl Právu Růžička v bezprostřední reakci na nehodu. Ladmanovo odvolání z funkce tehdy inicioval u ministra.

Ladman havaroval 12. srpna kolem 19. hodiny. Při vyjíždění z levotočivé zatáčky po minutí s protijedoucím nákladním automobilem nepřizpůsobil rychlost jízdy a vjel vpravo mimo vozovku, kde narazil do plotu rodinného domku. Od něho se vozidlo odrazilo zpět na silnici, kde se v levém jízdním pruhu mírně čelně střetlo s protijedoucím Renaultem. [celá zpráva]

Když policisté přijeli na místo, Ladmanova felicie stála opuštěná uprostřed vozovky. Ladmana nezastihli ani později v místě bydliště, kam ho jeli hledat, když zjistili, že felicii řídil. Sám se přihlásil až za dva dny. [celá zpráva] "Omlouval se a tvrdil, že při nárazu dostal ránu do hlavy a že si nepamatuje, co se dělo na místě nehody. Vybavoval si pouze, že ho jeho známá odvezla domů a pak jeli s manželkou k lékaři na ošetření do Nepomuku," uvedl Josef Švec z klatovského ředitelství policie.

Ošetřil ho známý

O ošetření požádal zraněný Ladman svého známého lékaře. "Zavolal mi na mobil s tím, že havaroval s autem a potřebuje ošetřit. Večer se objevil s manželkou a dalším mužem v mé ordinaci. Byl zraněný na obličeji a na předloktí. Ubezpečoval mě, že na místě nehody už byla policie a že je všechno v pořádku," řekl lékař.

Přímí svědkové nehody do policejního protokolu uvedli, že Ladman se jim zdál opilý. "Vystoupil z auta a sotva se držel na nohou. Pěkně to z něho táhlo. Přesvědčoval mě, abych nevolal policii. Já mu na to řekl, že vidím, že je opilý a že mám škodu na autě. Než policie dorazila, přijel nějaký muž se ženou. Vystoupil z auta, opilého řidiče posadil k ženě a řekl jí, ať s ním zmizí. Odjeli a už se neukázal," uvedl Zeman, kterému Ladman při nehodě poničil vůz.

Stejně vypovídala i Emílie Šilhavá, která bydlí u silnice v domku, do jehož plotu Ladmanův vůz narazil. "Měl zakrvácený obličej a motal se. Nejdřív jsem si myslela, že je v šoku, ale pak, když jsem k němu přišla blíž, byl z něho cítit alkohol. Ptala jsem se ho, jestli mám zavolat sanitku a policii. Řekl mi, abych nikoho nevolala, že je to v pořádku," řekla svědkyně.

Protože nebylo možné Ladmanovi po nehodě odebrat krev, snažili se policisté během vyšetřování zmapovat Ladmanův pohyb před nehodou. "Podle některých svědků vypil v jedné restauraci minimálně dvě a půl piva. Podle zpětného propočtu mohl mít v krvi v době nehody až 0,33 promile alkoholu. [celá zpráva] S tím jsme také nehodu uzavřeli a postoupili k vyřešení na přestupkovou komisi," řekl náměstek klatovského policejního ředitele Petr Pořický.

Podle Bešty ale z výpovědí hostinského a dalších svědků z restaurace jednoznačně nevyplývalo, že alkohol požíval právě Ladman. "Proto jsme to nemohli brát jako důkaz," vysvětlil Bešta.