"Obě mají z minulého období zkušenosti. Osobně se dostaly do problémů s lichváři," uvedl v úterý autor projektu Kumar Vishwanathan, který pomáhá řešit problémy Romů v Ostravě již několik let. "Policistům jsem je doporučil proto, že prokázaly nesmírnou statečnost. Lichvářům se totiž postavily na odpor a odmítly zaplatit obrovské úroky, kdy neměly samy, ani jejich rodiny, co jíst."

Náplní jejich práce budou především návštěvy u nejchudších Romů, jejichž případné problémy se pokusí buď samy, nebo s pomocí policie vyřešit.

"V současné době se nedá vůbec hovořit o vzájemné důvěře mezi policií a romskou komunitou. Spíše naopak. Obě asistentky by měly být styčnými důstojníky," řekl Vishwanathan.

Romové před lichvou utíkali do ciziny

Do nově vytvořeného speciálního kriminalistického týmu patří 24 policistů. "Tým se nezabývá pouze lichvou ve městě, svoje zkušenosti uplatňuje na celém území severní Moravy a ve Slezsku. Lichva totiž byla v minulosti jedním z důvodů, proč se Romové pokoušeli o emigraci," upřesnil mluvčí ostravské policie Milan Klézl.

Projekt má částečně financovat Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky, další peníze by měl uvolnit krajský úřad.