Šetření kauzy bude podle žalobce uzavřeno do měsíce, ve spisu budou ale scházet důležité výpovědi svědků z Moldávie. "Výpovědi svědků z Moldávie měly doložit, že v případu jde o rozsáhlé zločinné spolčení a ze strany policistů nikoli o pouhé zneužití pravomoci. Budeme to muset prokázat před soudem i bez těchto důležitých podkladů," zdůraznil žalobce.

Doplnil, že Moldávie byla v tomto případu žádána o právní pomoc vícekrát. České úřady ale žádnou odpověď na své výzvy nedostaly.

Gang je podezřelý, že organizoval transporty Moldavanů z Kišiněva přes Slovensko, Česko a Rakousko do Itálie. Běženci z vlasti odjížděli jako turisté jedoucí na zájezd. Až později je gang rozdělil na drobné skupinky. Do Rakouska se dostávaly přes přechod v Hevlíně.

Policie zjistila, že se uskutečnilo 28 transportů. Za projetí vozidla s uprchlíky přes hranici pětice policistů údajně inkasovala okolo 5000 korun. Podle Kubeši je důležité shromáždit takové podklady, které usvědčí policisty ze zločinného spolčení. Za ně totiž hrozí až deset let vězení.

Organizátoři by mohli vyváznout s nízkými tresty

Pokud by se podařilo pětici prokázat pouze zneužití pravomoci nebo braní úplatků, tak by tresty mohly být mnohem nižší. "Nemůže být pochyb o tom, že transporty byly důkladně organizovány. I když nám scházejí výpovědi z Moldávie, přesto to můžeme prokázat," zdůraznil státní zástupce.

Případ je jednou z největších převaděčských kauz na Moravě. Ve skupině obžalovaných je i devět cizinců. Jsou v ní lidé, kteří nelegální transporty organizovali, dále řidiči aut s běženci i policisté. Ti už v souvislosti s kauzou přišli o práci.