"Jo, to je život! Zabije tři lidi, dostane plný invalidní důchod a nic nedělá," rozčiluje se důchodce vycházející z blízké samoobsluhy. Sem chodí Strakovi nakupovat, občas je sousedé zahlédnou doma na balkóně. "Nikam moc nechodí. Všichni si jich teď všímají a dívají se na ně, jako by měli prašivinu. Ale ti rodiče jsou opravdu chudáci, je toho na ně teď hodně," podotkla prodavačka.

O příchodu spartakiádního vraha diskutovali i zdejší radní. "Chtěli jsme vědět, jaké je veřejné mínění v obci. Lidé z jejich domu zatím nijak neprotestovali," řekl Právu starosta Velkých Losin Miroslav Kopřiva (ČSSD). Zasedání rady se účastnili i samotní Strakovi. "Přišli projevit uznání, že lidé berou celou situaci racionálně. Zmínili se také, že jejich syn do budoucna uvažuje o tom, že si najde zaměstnání mimo obec i region. Tím pádem by se s největší pravděpodobností odstěhoval," dodal starosta.

Rodiče Jiřího Straky se do Velkých Losin na Šumperku přestěhovali v 80. letech, poté, co jejich syna soud jako mladistvého poslal za tři vraždy žen na deset let do vězení. Tehdy nikdo nevěděl, o koho jde. Teprve před několika lety, v době, kdy se rozváděla jejich dcera, se objevily ve schránkách domácností zdejšího sídliště letáky s výstřižky článků o spartakiádním vrahovi.

"Byl to šok. Všichni je znali jako slušné lidi, vůbec jsme nic netušili. Přitom vlastně oni sami za nic nemohou," svěřil se jeden ze sousedů. Spartakiádní vrah bude do opavské psychiatrické léčebny pouze docházet na kontroly. Na první konzultaci se svým ošetřujícím lékařem dorazí v polovině příštího týdne.