Místostarosta města Michal Brunclík (ČSSD) řekl, že existuje obava či důvodné podezření, že oheň nevznikl náhodou. „Objekt je v bezprostředním centru města a díky tomu, že v rámci dotačního titulu na národní kulturní památky mělo dojít na jaře 2018 k zahájení stavebních prací, tak se tam poměrně často v posledních dnech vyskytovali naši pracovníci, kteří prováděli vyčištění objektu, stěhování nábytku a podobně," uvedl pro ČTK Brunclík.

Podle něj byl tudíž objekt pod velmi dobrou kontrolou. „Měli jsme zajištěné vstupní otvory, všechna okna zasklená. Je to budova určená k rekonstrukci. Není v ideálním technickém stavu, ale na druhou stranu to nebylo o tom, že by tam bylo možné volně vstupovat a pohybovat se. Pokud tam někdo vnikl, to je zatím spekulace, ale bylo naznačeno, že to tak patrně bude, tak samozřejmě prostřednictvím nějakého násilí," upřesnil místostarosta.

Zákrok byl podle mluvčího hasičů Jakuba Kozáka velmi komplikovaný, protože budova byla velmi zakouřená a zásah komplikovala i členitost objektu. „Požár zasáhl obě křídla budovy ve dvou patrech. Hasiči se dovnitř dostali okny pomocí nastavovacích žebříků a ihned zahájili hasební práce. Povolána byla rovněž výšková technika - jak automobilové žebříky, tak i plošiny,“ sdělil Kozák.

Historické škody jsou nedozírné.

Historické škody jsou nedozírné.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Problém působilo také prohořívání stropů s rákosem. Hasiči se museli uvnitř zakouřeného objektu pohybovat s maximální opatrností kvůli zvýšenému riziku propadnutí a jistit se přitom lany. Pro zlepšení viditelnosti bylo nutné budovu nuceně odvětrávat přetlakovými ventilátory.

Hasiči se kvůli prohořívání rákosových stropů museli v budově pohybovat maximálně opatrně.

Hasiči se kvůli prohořívání rákosových stropů museli v budově pohybovat maximálně opatrně.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

„Požár se podařilo dostat pod kontrolu ve středu krátce po dvacáté hodině. Hasiči tak mohli ukončit činnost v jednom ze zasažených křídel, ve druhém probíhaly dohašovací práce do čtvrtečních časných ranních hodin. Požár se již nikam nešíří, náročné je však postupné rozebírání zasažených konstrukcí,“ sdělil Kozák.

Příčina požáru se vyšetřuje

Příčina požáru se vyšetřuje

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Po celou dobu zásahu byla uzavřena komunikace před budovou, hasiči zřídili čerpací stanoviště přímo na řece Opavě přes silnici. „Jeden ze zasahujících hasičů byl lehce zraněn, zdravotnická záchranná služba mu na místě ošetřila lehkou popáleninu v obličeji. Krátce na to mohl pokračovat v zásahu, povaha zranění si nevyžádala převoz do zdravotnického zařízení,“ dodal Kozák.

Po úplném dohašení ale budou hasiči hlídat místo požáru

Po úplném dohašení ale budou hasiči hlídat místo požáru

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje

Proč začalo v budově hořet je v šetření, stejně jako výše způsobené škody. „Ta je však předběžně odhadována na několik miliónů korun, především s přihlédnutím k historickým hodnotám. Došetření bude na místě probíhat v následujících dnech za účasti specialistů z řad hasičů i policie,“ dodal mluvčí hasičů.

Požár budovu bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku, národní kulturní památku velmi poničil.

Požár budovu bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku, národní kulturní památku velmi poničil.

FOTO: HZS Moravskoslezského kraje