Berdych ani další obvinění však stále neoznačili žádného vysokého důstojníka na policejním prezídiu nebo útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jako šéfy gangu.

"Obvinění na výslechu zpívají jako kanárci. Člověk až žasne, co všechno na sebe říkají a jak vše svádějí jeden na druhého. Berdych a další obvinění dokonce chodí na výslech s předem připravenými napsanými poznámkami. Berdych jako spolupachatele uvádí pouze důstojníky ze zrušeného pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ). Jsou to stále stejná jména zveřejněná v médiích," řekl ve středu Právu jeden ze třiceti advokátů, kteří se účastní výslechů.

Podle něj obviněné vyděsily články o tom, jak bestiálně zavraždili dvě oběti či mučili ženy elektrickou kulmou. Děsí je hrozba doživotního vězení a strach ze spolupachatelů, kteří policejnímu zatýkání unikli.

"Zadržení unikli zvlášť nebezpeční pachatelé Tomáš Půta a Josef Kunstát. Můj mandant mi tvrdil, že jsou po zuby ozbrojeni a se samopaly vyrážejí z úkrytů zastrašovat komplice na svobodě a oběti. Nevím, jak se k těmto zprávám ve vazbě dostal. Dál tvrdí, že dalších asi třicet pachatelů policie stále nemá," uvedl advokát.

Optimismus žalobce

Náměstek středočeského žalobce Petr Šnajdr potvrdil, že většina obviněných začala vypovídat spontánně. "Jen někteří se chovají opačně. Mlčí. Důležité bylo, že ministr vnitra František Bublan zbavil mlčenlivosti čtyři obviněné policisty OBOZ, kteří tak mohou sdělovat i operativní policejní poznatky. Věříme, že bude zbaven mlčenlivosti i obviněný Josef Opava. To umožní lépe ověřovat pravdivost výpovědí všech obviněných," odpověděl ve středu na dotazy Práva Šnajdr.

Upřesnil, že vyšetřující žalobce Svatopluk Nauš vyšetřuje devatenáct případů loupeží a vydírání unesených.

Další případy

"Tento počet rozšiřovat nebudeme. Chceme věc předat soudu ještě v době trvání šestnáctiměsíční vazební lhůty, kterou obvinění umožňuje. Tedy předat žalobu soudu příští rok na podzim," řekl Šnajdr. Přiznal, že se v souvislosti s gangem lupičů v policejních uniformách objevily další případy. "Ty lze vyšetřovat odděleně," míní.

Energické dokončení vyšetřování označil za důležité. "Je třeba nedopustit, aby se opakoval případ obviněného Josefa Kunstáta, který po propuštění z vyšetřovací vazby zmizel," dodal.

Zúžení vyšetřování na devatenáct případů je zřejmě nutné i proto, že obvinění patřili ke čtyřem různým gangům, jejichž členové se propojovali k útokům na vytipované oběti. Podle informací Práva měl jednu skupinu vést Půta s Danielem Herainem, druhou Gelan Aboud s Ukrajinci, jejichž totožnost policie zřejmě nezná.

Třetí skupinu měl vést David Berdych. Čtvrtému gangu měl velet Maroš Šulej, který před dvěma lety zmizel v Severním Irsku se slovenským pasem na jméno Pavel Sekal. Tento gang měl úzce spolupracovat s bulharskými kriminálními živly.