"Vyrazili dveře i okna a začali je mlátit baseballovými pálkami do všech částí těla. Způsobili jim mnohočetná zranění včetně zlomenin rukou i nohou. Potom je donutili, aby chatku opustili, a pak ji zapálili. Těžce zranění bezdomovci museli být převezení záchrannou službou do českobudějovické nemocnice," popisoval případ mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha.

Kolik bylo útočníků, zatím policie neví. "Určitě víme, že více než dva. Napadené jsme ale dosud nemohli vyslechnout, protože někteří z nich museli podstoupit operaci," podotkl mluvčí.

Chata zcela vyhořela

Lokalita, kde k útoku došlo, je vzdálena asi kilometr od sídliště Máj. V lese je ukryto asi dvacet chatek. Nejblíže je hospoda U Hada na okraji silnice. "To musí být zvířata, kdo to udělal. Chápu, že kdybych ve své chatě našel pár tuláků, také bych je vyhnal a možná i popohnal. Ale tohle žádný z chatařů být nemohl. Přece si nepodpálí vlastní dům," řekl Právu jeden z hospodských hostů.

"Slyšel jsem nad ránem nějaký rachot a pak už jen sledoval, jak hasiči likvidují oheň. Vůbec mě nenapadlo, že se tam děje něco tak hrozného. V chatce bylo vždycky živo. Zdědil ji mladý kluk, který vypadal jako bezdomovec, a vodil si tam i podobné známé," prohlásil jeden z chalupářů.

Už druhý případ

Českobudějovičtí policisté se tak během tří neděl potýkají už s druhým podobným napadením. Tři muži zaútočili stejným způsobem 1. listopadu  na dva bezdomovce v areálu bývalých sodovkáren. Bili je rovněž  baseballovými pálkami a oba muži skončili v nemocnici s otřesem mozku a zlomeninami nohou i rukou. "Spojitost mezi oběma případy nemohu zatím vyloučit ani potvrdit. Vyšetřování středečního napadení je teprve na začátku," vysvětlil Klícha.

"Jedná se zřejmě o skupinu, která tuto formu agrese považuje za druh zábavy. Je bohužel vcelku logické, že si vybírají jeko terč násilí tu nejslabší skupinu obyvatel. Bývá tomu tak třeba i u klasické šikany. Svou roli zde určitě hrají i určité komplexy jednotlivců a možná i problémy s alkoholem. Také zřejmě počítají s tím, že když zmlátí bezdomovce, vyváznou bez trestu," zhodnotil skupinu násilníků soudní psycholog Rostislav Nesnídal.

Mezi bezdomovci se obě přepadení velmi rychle rozšířila a jsou přesvědčení, že po nich někdo jde. "Mluvil jsem s tím klukem, co ho přepadli v sodovkárnách. Je dost možný, že u Hada řádila stejná parta. Podle toho, co říkal, ti tři chlapi, kteří je zmlátili, určitě nejsou Češi a dělají to pro potěšení. Asi to budou sadisti, protože na nás si nic nevezmou," sdělil Právu asi padesátiletý muž, který je ubytovaný v českobudějovickém Azylovém domě sv. Pavla.