Událost se stala 19. ledna 2002 kolem 10:00. Podle spisu zastřelil Koryčánek ve zlatnictví na Americké třídě mladou prodavačku Lenku Černou a před prodejnou chodce Vladimíra Egersdorfa, který mu překážel v útěku. Na ulici byly tehdy desítky lidí.

Koryčánek je obžalován i z loupeže ve zlatnictví v Turnově, kterou podle spisu spáchal o měsíc později. Podílel se na ní i Jarmil Nezavdal, který byl ve čtvrtek odsouzen za loupež na dva roky.

Proces trval přesně na den rok, jednalo se 19 dnů. Soud vyslechl na tři desítky lidí, kteří se stali svědky střelby, a řadu znalců z různých oborů.

Prozradily je odposlechy i klobouk

Na začátku případu se policie dozvěděla, že pachatel má být nápadně podobný Koryčánkovi. Získala i číslo telefonu, který používal, a od 21. února byl nařízen jeho odposlech. Z něho vyplynulo, že má časté kontakty s mužem, v němž byl shledán spoluobžalovaný Nezavdal.

Hovory zároveň signalizovaly, že jejich účastníci spáchali nějaký trestný čin. Měsíc po plzeňských vraždách, došlo k loupeži ve zlatnictví v Turnově, kde pachatel pod hrozbou střelnou zbraní svázal prodavačku a odcizil šperky za 188 tisíc korun. Turnovský a plzeňský případ podle státní zástupkyně vykazují stejný způsob provedení jen s tím rozdílem, že v Turnově nebyl nikdo zastřelen.

Podle dalších důkazů Nezavdal odprodal zlaté šperky, které odpovídaly těm ukradeným, ve dvou případech majiteli bazaru v Jablonci. Že byl Koryčánek účastníkem turnovské loupeže vypověděl jeho spoluobžalovaný Nezavdal.

"Svědkové případu na Americké třídě v Plzni se shodují v popisu toho, co měl pachatel na sobě, tedy dlouhý upnutý plášť a klobouček na hlavě. Tak byl také zachycen kamerovými systémy. Klobouček byl pak nalezen v Martinské ulici na trase, po níž střílející muž podle svědků odcházel," pokračovala státní zástupkyně Věra Brázdová.

Poukázala také na identikit, který představoval podobu muže bez klobouku, tak jak ho zaznamenali dva ze svědků. Podoba je nápadně shodná s fotografií Koryčánka z jeho občanského průkazu z roku 2001.

Osudové přeřeknutí

"Z kloboučku byly sejmuty pachové stopy a po zadržení žalovaného Koryčánka byly sejmuty i u něho. Byla zjištěna shoda," zdůraznila Brázdová. Poukázala dále na moment, kdy se v hlavním líčení jedna ze svědkyň obrátila k žalovanému se slovy: "Ty vousy jste tehdy neměl."

"Tehdy Koryčánek zcela bezděčně reagoval odpovědí Ne," podtrhla zástupkyně. Vzhledem ke Koryčánkově kriminální minulosti navrhla zároveň soudu posuzovat ho jako zvlášť nebezpečného recidivistu.

"Domnívám se, že jsou splněny všechny podmínky k uložení nejpřísnějšího, výjimečného trestu pro mimořádně vysoký stupeň nebezpečnosti jeho osoby," dodala s tím, že i znalkyně z oboru psychologie označila Koryčánkovy vyhlídky na resocializaci za mizivé.

Rodiče poškozené Lenky Černé verdikt doživotí přivítali. Její matka Eva Černá uvedla: "Kdyby existoval trest smrti, patřil by jemu. Přála bych si v tom případě, aby pak byl zastřelen dvěma kulkami do hlavy, i za toho pána... jen se bojím, aby tento verdikt Vrchní soud nezrušil," řekla novinářům v soudní síni.