Vynálezce střely Libra zamýšlel podle tajně pořízené nahrávky prodat 14 tisíc těchto nábojů za tři čtvrtě miliónu dolarů arabským teroristům. Tuto transakci mu měl nabídnout jeho známý Martin Jaroš, který ale obchod pouze fingoval a tajně nahrával.

Jaroše si na provokaci najal ostravský podnikatel Pavel Vaňátko. Ten je bývalým obchodním partnerem Libry, s níž se ale rozešel ve zlém. "Pan Libra si řekl, že ho zajímají hlavně peníze, a tudíž prodá náboje komukoliv, tak jsem se domluvil s panem Jarošem, že musíme zjistit, jestli je to pravda, a že ho prostě natočíme," řekl Vaňátko v pondělním pořadu ČT Reportéři, v němž byla část záznamu odvysílána.

Případ putuje do Znojma

"Ty náboje jsou náboji zakázanými a mohou být distribuovány pouze subjektům, jako je Armáda České republiky a Policie České republiky," řekl Antonín Kreml z policejního prezidia.

Zveřejněný záznam zachycuje i takové podrobnosti, jako je domluva o dělení zisku poté, co měl být fiktivní obchod uskutečněn.

Když vyšlo najevo, že všechno se nahrává na kameru, Libra transakci popřel. Dokonce tvrdil, že pracuje pro Bezpečnostní informační službu a zájem o obchod pouze předstíral. Mluvčí BIS Jan Šubrt to ale popřel.

Případem se v minulých dnech zabývala ostravská policie, od které nyní celou věc dostanou na stůl kriminalisté ze Znojma. "Protože trestní oznámení bylo podáno v Ostravě, my jsme vyslechli osoby, které jsou na tom zúčastněny, kromě pana Libry. Toho by měli vyslechnout až znojemští kolegové, kteří pak rozhodnou o dalším postupu," řekl Právu šéf ostravské kriminálky Tomáš Landsfeld.