Podle informací týdeníku Nedělní svět je letos dětských obětí dvakrát více než v předchozích dvou letech. Loni bylo podle údajů policie a ministerstva zdravotnictví vražd dětí pět, o rok dříve se vyskytly čtyři. Za rok 2001 pak policejní statistiky hovoří o osmi vraždách dětí a mladistvých, rok předtím počet dosáhl deseti.

Ve statistikách přitom nejsou zahrnuty případy, kdy matka zavraždí novorozené dítě - na tento případ totiž trestní zákoník pamatuje zvláštní úpravou s mírnějším trestem.  

Hranice odpovědnosti zatím zůstává

Otřesný případ z Hanušovic bude zřejmě znamenat další argument pro všechny, kdo už delší dobu volají po snížení hranice trestní odpovědnosti mladých pachatelů na méně než patnáct let.

Svůj úmysl prosadit je do vládního návrhu nového trestního zákoníku , který Poslanecká sněmovna nedávno propustila do druhého čtení, deklaroval ministr spravedlnosti Pavel Němec.

Snížení by se do návrhu, který je původně neobsahoval, mohlo dostat už při projednávání v ústavně-právním výboru Sněmovny.

S návrhem na snížení hranice trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let přišel vloni na jaře hned dvakrát poslanec Radim Chytka (ODS), tehdy ho ale Sněmovna odmítla.

Nezletilé delikventy tak zatím nejde nijak trestně postihnout a ani snaha o jejich izolaci od zbytku společnosti není příliš úspěšná. Bývají umístěni v běžných zařízeních pro narušenou mládež, jejichž režim si s nimi nedokáže účinně poradit.    

Minulou středu ale vláda odsouhlasila novelu zákona o ústavní a ochranné výchově, která umožní za určitých podmínek omezit některá práva dětských delikventů žijících v ústavech a nastolit tak pro ně přísnější režim. V dalších měsících rozhodne o osudu novely parlament.