Nejvyšší trest, devět let a čtyři měsíce, si podle rozsudku odpyká sedmadvacetiletý Tomáš Vybíralík, který při přepadení ženám na poštách vyhrožoval zbraní. Osmi lety potrestal soud Patrika Štefana, jenž třikrát asistoval při loupežích a také v minulosti se už dopustil trestné činnosti.

Dalším dvěma spolupachatelům uložil okresní soudce Petr Bednář tresty odnětí svobody na tři roky a dva měsíce a čtyři roky a čtyři měsíce.

Muži přepadli pošty ve Vidči na Vsetínsku, Medlově a Dlouhé Loučce na Olomoucku a Domaželicích na Přerovsku na přelomu let 2003 a 2004. Ve třetím případě odešli bez peněz - pracovnice pošty před nimi utekla.

"Když jsem spatřila mladíka, jak na mě míří pistolí, utekla jsem dozadu. Pracuji na poště už 26 let, něco podobného jsem dosud nezažila. Od té doby mám strach," řekla novinářům pracovnice pošty z Medlova.

Trest není pravomocný

Jako motiv svého činu obžalovaní shodně uvedli tíživou finanční situaci. "Potřeboval jsem peníze. Měl jsem příjem 14 000 korun a za byt jsem přitom dával 8000 korun. A do toho se staral o tři děti," uvedl dnes před soudem Patrik Štefan.

Soudce Petr Bednář při vyhlášení rozsudku uvedl, že tresty uložil na spodní hranici návrhu státní zástupkyně. "Na jedné straně se obžalovaní ke svým činům doznali, na straně druhé však soud musel přihlédnout u Vybíralíka a Štefana k jejich trestní minulosti," uvedl soudce s tím, že oba dva pachatelé jsou zvlášť nebezpeční recidivisté.

Rozhodnutí soudu ještě není pravomocné. Obhájci si v některých případech ponechali lhůtu na rozmyšlenou a u obžalovaných s vyššími tresty se proti rozsudku odvolali. Konečné slovo si ponechala i státní zástupkyně.