Pro příliš emotivní chování ho nechal předseda senátu Zdeněk Kučera vyvést z místnosti. Spolu s ním odešly také tři desítky jeho stejně starých kamarádů a plačících příbuzných. Rozsudek zatím není pravomocný.

Obhájce Ladislav Novotný, který pro nedostatek přímých i nepřímých důkazů požadoval zproštění obžaloby v plném rozsahu, se na místě odvolal.

Matějka od začátku vyšetřování tvrdil, že řezníka nezabil, což dal soudu najevo hned na začátku projednávání před třemi týdny. Senát se však při rozhodování přiklonil k verzi státního zástupce Josefa Kaliny, podle něhož Matějka ubil uzenáře nejméně sedmi ranami nožem a sedmi ranami kladivem.

Potom ze zásuvky prodejního pultu ukradl nezjištěnou peněžní částku. "Mladík nedal zavražděnému žádnou šanci na přežití," konstatoval ve své závěrečné řeči žalobce. Pro nízký věk a trestní bezúhonnost obžalovaného žádal trest v dolní hranici sazby, která se v jeho případě pohybovala od 10 do 15 let vězení.

Rozhodla hlavně DNA

Soud se rozhodl na základě série nepřímých důkazů. Přesvědčil ho hlavně výsledek DNA pocházející ze skvrny krve na Matějkově mikině. Krevní stopa obsahovala převážně biologický materiál usmrceného uzenáře. Jak se tam dostala, obžalovaný v průběhu soudního líčení nevysvětlil.

Jeho obhájce v závěrečné řeči naznačil, že zmíněný oděv byl Matějkovi za podivných okolností odebrán v českobudějovické policejní cele předběžného zadržení. Postěžoval si tak na pomalou a ledabylou práci jihočeských kriminalistů.

Mezi usvědčující nepřímé důkazy patřily také výpovědi svědků o pohybu obžalovaného ve městě před vraždou a po ní a částečky z těla obžalovaného, které experti nalezli na oblečení zavražděného, a naopak.

Zvrat v případu nevneslo ani svědectví Františka Raise z Jindřichova Hradce, kterého v pátek ráno přivezla policie k táborskému soudu. Svědek měl v úterý 5. října letošního roku v nádražní restauraci v Horní Cerekvi prohlásit, že "je mu to líto, že to řeznictví už nikdy neudělá, že to byl omyl."

Lidé v restauraci poté vyrozuměli Inspekci ministerstva vnitra, která případ předala k prošetření jihočeským kriminalistům. "Nikomu jsem neublížil. O zavražděném řezníkovi jsem se dozvěděl až nyní z novin. V restauraci jsem mluvil s číšníkem o úplně jiném řezníkovi v Horní Cerekvi, kterého jsem před asi před čtyřmi lety vykradl," vysvětloval Rais. Poznamenal, že měl při návštěvě restaurace dost upito.