Klatovského podnikatele Zdeňka Boříka a jeho kolegu Václava Vaňáče z Písku, které slovenská policie obvinila z trestných činů pytláctví a porušování ochrany rostlin a živočichů, poslal na svobodu Krajský soud v Banské Bystrici.

Ten vyhověl stížnosti advokátů obou Čechů proti rozhodnutí Okresního soudu v Brezně, který je poslal do vazby, aby nemohli ovlivňovat svědky. "Domluvili jsme se s obhájci obviněných, že ve čtvrtek proběhne poslední doplňující výslech," řekl Mário Kern ze slovenského policejního prezidia.

Podle něho není vyloučeno, že slovenská strana postoupí trestní stíhání do České republiky. "Zatím ale vyšetřovaní probíhá na Slovensku," dodal Kern. Za pytláctví hrozí mužům až pět let vězení.

Výpravy do Afriky

Zadrženi byli 20. září , když přijeli na Slovensko na legální odlov jelenů. [celý článek] "To už jsme měli pohromadě důkazy o tom, že se v květnu ve dvou případech pokusili na našem území ulovit chráněného tetřeva hlušce. Tak jsme je zatkli a zahájili trestní stíhání," řekl Kern.

Oba členové Českomoravské myslivecké jednoty čelí podezření, že organizovali nelegální lovecké výpravy i do jiných zemí, například Afriky.

Při domovní prohlídce v jejich bydlišti nalezli policisté kožešiny medvědů i medvíděte, jejich lebky, vycpaného tetřeva, policejní uniformy, množství zbraní a nedovoleného vojenského střeliva. Detektivové nyní zjišťují původ zbraní.