„Je to nenapravitelná osoba. Pácháním trestné činnosti se v podstatě živí. U prokázaných útoků je usvědčován svědky, kamerovými záznamy i pachovými stopami. Uložený trest vidíme jako přiměřený,“ konstatovala soudkyně Halina Černá.

Muži hrozilo až osm let vězení a státní zástupkyně ho chtěla potrestat nejpřísnějším možným trestem. „Je to sice recidivista, ale to by byl trest jak za násilnou trestnou činnost,“ protestoval Gabčův advokát.

„Lituju toho, co jsem udělal. Narodil se mi teď syn, je ještě malý, za to, co jsem spáchal, bych neměl dostat tak přísný trest,“ hrál soudcům na city Gabčo.

Bral vše

Trestní rejstřík Gabča „zdobí“ už dvanáct záznamů, z toho jeden i ze Slovenska. Naposledy vyšel z vězení loni na jaře. Přes léto ještě sekal dobrotu, ale na podzim už zase začal s vykrádáním. Podle vyšetřovatelů byl velmi pilný a neohrnul nos ani nad menšími úlovky.

Vlezl do hostelu, hotelu, do školky i do řeznictví. Bral notebooky, fotoaparáty, kabelky, doklady, platební karty, šperky, ale i deštníky, čerpadlo nebo křovinořez.

Spokojen musel být zejména s vloupačkou do jednoho z bytů, odkud si odnesl židovské šperky za 330 tisíc korun. Celkem si loni na podzim nakradl věci za 612 tisíc korun.