"Dne 4. října večer skupina mladistvých pachatelů napadla na ulici Jana Palacha v Břeclavi muže, kterého odvlekli stranou a povalili na zem. Připravili jej o peněženku s částkou 140 korun a doklady," popsal poslední útok problémové skupiny vedoucí Oddělení obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování v Břeclavi major Josef Michálek.

Občané se báli

"Stalo se to přímo před provozovnou, kde pracuji. Viděla jsem, jak přepadli a zmlátili muže. Zarazila mě jejich agresivita," řekla mladá žena, která se do incidentu odvážně vmísila a přivolala pomoc.

"Jen nevím, jestli na to teď nedoplatím. Vědí, kdo jsem, vědí, kde pracuji, tak abych se bála, že si na mě cestou z práce počkají," dodala.

Zřejmě se nějakou dobu nebude muset bát, protože policisté začali rekapitulovat činnost mladých Romů. První obvinění bylo pro tři loupežná přepadení a jednu krádež. "V současné době dokončujeme spis. Budou se zodpovídat z dalších čtrnácti skutků," řekl Michálek. Nevyloučil, že by se za mříže mohli dostat i další členové gangu.

Už pouhé umístění násilníků do cely předběžného zadržení mělo vliv na situaci ve městě.

"Po dobu, kdy byla tato skupina za mřížemi, jsme měli polovinu výjezdů. A myslím, že kolegové z obvodního oddělené republikové policie na tom byli stejně," řekl Městské policie v Břeclavi Bohumír Smola. Nepřímo tak potvrdil opakované výhrady obchodníků, že právě romský gang má na svědomí největší část drobné kriminality v centru Břeclavi.

Několikaletý teror

Zástupci obou policií a radnice čekali, zda si po dovršení patnácti let věku snědí agresoři uvědomí, že skončila doba jejich beztrestnosti. Předpoklad se naplnil jen zčásti.

Při drobných krádežích v obchodech nyní odcizené věci nacházejí u mladších Romů, ale "zdravé jádro" zakladatelů gangu bylo vždy poblíž.

Strážníci se domnívají, že se z nezletilých zlodějů stali mladiství organizátoři krádeží. Kořist po činu drží ti Romové, kteří jsou ještě beztrestní. Základ gangu navíc ještě postoupil od výtržností k závažnější kriminalitě.

Potírání malých zlodějů

Letos se sociálním pracovníkům radnice již podařilo umístit do diagnostických zařízení jedenáct problémových dětí, mezi nimiž je i část malých zlodějů.

"To ale neznamená, že by tam ty děti zůstávaly. Část jich uteče, zbytek má každé dva týdny nárok na dovolenku, z nichž se do ústavu nevrací," upozornil velitel strážníků. Znamená to, že navzdory vynaloženému úsilí se stále nedaří přinést úplný klid a bezpečí do ulic města.

Na tíživou situaci soužití s nepřizpůsobivými jedinci upozornil starosta Dymo Piškula (nezávislý) dopisem premiéra Stanislava Grosse. Prosil jej, aby se v zemi konečně začalo dbát na vymahatelnost práva u všech lidí, bez ohledu na etnický původ.