Podle obžaloby muži jeli v listopadu před pěti lety bílým BMW oběti a zaparkovali mezi obcemi Slavošov a Javory na pomezí okresů Děčín a Ústí nad Labem. Po předchozí hádce měl Švancara pětkrát vystřelit z legálně drženého pětiranného revolveru Smith & Wesson.

Postřelený muž pak utíkal asi 380 metrů, přičemž měl Švancara z pistole Glock vystřelit po oběti ještě nejméně šest střel. Střely zasáhly mimo jiné plíce, játra i srdce. Muže střelil ještě poté, co ležel na zemi a nehýbal se. „Vystřelil jsem ze strachu, jestli se neotočí a nestřelí mě,“ řekl Švancara u soudu s tím, že brečel a byl v šoku.

Švancara na místě střelby sebral některé věci muže a údajně i jeho pistoli. Po činu odjel autem oběti do Ústí nad Labem, kde ho zaparkoval ve čtvrti Krásné Březno. Pak odjel vlakem do Děčína, kde žil.

Zbraně vyhodil

V úterý u soudu vypovídala Švancarova manželka, která potvrdila, že s ním pak jela k řece Labe, kde do vody hodil zbraně. „Je s podivem, že se pan odsouzený zbavil takového důkazu, kterým by mohl dokázat, že se na něj střílelo a byl ohrožen,“ řekla předsedkyně senátu Kamila Elsnicová.

Švancara se celou dobu u soudu hájil tím, že měl strach o život, protože ho muž ohrožoval pistolí. Tu mu podle jedné z výpovědí měl přiložit i k hlavě. Spor se točil především kolem peněz, které Švancara oběti měl dlužit. Pak se také prý bál, že muž může ublížit jeho rodině.