Hlavním „hrdinou“ absurdního příběhu je 60letý muž ze Sokolovska. Ten se v pátek odpoledne se svým 28letým kamarádem, jeho manželkou a malým synem vydal na jižní Moravu za koupí ojetého auta. Ke koupi došlo a každý z mužů se pak vydal na zpáteční cestu ve svém voze.

Jenže nově zakoupené auto Renault Mégane na 105. kilometru D1 poblíž exitu Větrný Jeníkov vypovědělo službu a manželka mladšího z mužů, který v tomto voze cestoval se svojí rodinou, o tom informovala svého známého, který měl asi pětiminutový náskok a v dané době se svým vozem Daewo Matiz zastavil na 96. kilometru D1 na čerpací stanici.

„Na informaci, že auto stojí v odstavném pruhu a není schopno pokračovat v jízdě, starší z řidičů zareagoval tak, že koupil tažné lano, a protože nebyl znalý místa a neměl přehled o sjezdech a nájezdech, najel přímo u čerpací stanice na dálnici v protisměru. Později policistům svoje jednání zdůvodnil tím, že chtěl kamarádovi pomoci co nejrychleji, protože v autě bylo malé dítě,“ uvedl policejní mluvčí.

Jel v levém pruhu

Rozum však zůstává stát nad tím, jaký pruh si pro svou dobrodružnou cestu vybral. „Při jízdě měl zapnutá výstražná světla a držel se ze svého pohledu vpravo u středových vozidel. Pro 'zvýšení bezpečnosti' svého jednání jel pouze 60 kilometrů za hodinu,” konstatoval Procházka.

Protijedoucí řidiče ale blikáním nevaroval, neboť se dle svého vyjádření „musel věnovat řízení a vyhýbat se protijedoucím automobilům“. Jedním z nich byl řidič autobusu jedoucího ve správném směru, který se protijedoucího šoféra snažil světelnou výstrahou upozornit, že něco není v pořádku: reakce se ale z jeho strany nedočkal.

Situace skončila pro provoz na dálnici bez následků zejména díky tomu, že v době před šestou hodinou ráno byl v celém devítikilometrovém úseku minimální provoz. V očekávaném správním řízení to ale řidiči asi moc platné nebude. Může čekat pokutu v rozmezí 5000 až 10 000 korun a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku.