„Obvinili jsme 32letého muže z přečinu podvodu, kterého se měl dopustit v pozici zástupce jedné realitní kanceláře,“ potvrdila v pátek Právu mluvčí plzeňské policie Hana Štefflová. Vyšetřování je zatím na začátku.

Podle informací Práva měl obviněný muž nabízet jménem realitky k pronájmu byt, aniž by o tom jeho majitel věděl a dal k tomu souhlas. Od zájemkyně pak inkasoval téměř desetitisícovou provizi za zprostředkování, přičemž k žádnému pronájmu nedošlo.

Šetří to ČOI

Za podloudné jednání Lukáše K. loni v květnu potrestal plzeňský okresní soud třemi měsíci vězení s podmíněným odkladem na rok a půl a ještě mu vystavil dvouletou stopku pro podnikání v realitní branži.

Odvolací soud ale rozsudek zrušil s tím, že nešlo o trestný čin a případ postoupil České obchodní inspekci. Ta s makléřem zahájila správní řízení za nekalé obchodní praktiky. „Snažil se od klientů získat exkluzivitu při nabízení a prodeji jejich nemovitostí na trhu s realitami, a to i za cenu, že jim účelově uváděl nepravdivé údaje,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČOI v Plzni Jan Řezáč s tím, že pravomocné rozhodnutí ještě nepadlo.

Jedním z těch, který Lukáši K. naletěl, byl i 67letý Pavel R. Ten si zadal inzerát, že prodá byt. V jeho textu výslovně upozornil na to, aby jej nekontaktovaly realitní kanceláře. Přesto jedna z nich právo na prodej bytu získala díky Lukáši K., který nastrčil jako volavku svoji přítelkyni.

Žena předstírala zájem o koupi bytu, na jehož prohlídku už přišla v doprovodu Lukáše K., který majiteli nemovitosti přiznal, že do realit dělá, ale ubezpečil ho, že zde není proto, aby zprostředkoval prodej bytu, nýbrž pomohl zájemkyni s jeho koupí.

Podepsal, ale pořádně nečetl

Na základě toho se s Pavlem R. dohodl na uzavření smlouvy o prodeji bytu. Senior v domnění, že podepisuje smlouvu o smlouvě budoucí kupní, podepsal smlouvu rezervační, tedy exkluzivní právo prodeje realitní kanceláři na dobu 1,5 roku, po níž nemohl s bytem disponovat.

Podvedený důchodce přiznal, že si smlouvu při podpisu pořádně nepřečetl. Když to pak doma v klidu udělal, nestačil se divit.

„Snažil jsem se s Lukášem K. spojit, ale pořád neměl čas. Tak jsem se naštval a jednoho dne přišel bez ohlášení do jeho kanceláře,“ uvedl senior. „On tam sice nebyl, ale zastihl jsem uvnitř ženu, se kterou mě navštívil a která měla byt koupit. Vypadlo z ní, že o byt zájem nemá a nikdy ho neměla. Prý to tímto způsobem dělají běžně, aby získali byt a mohli ho pak prodat,“ dodal Pavel R.