„Pozůstalí měli právo být informováni, určit si zmocněnce pro řízení a účastnit se veřejného zasedání v procesním postavení poškozených. V důsledku nerespektování těchto požadavků došlo k zásahu do jejich ústavně zaručených práv. Řízení vlastně probíhalo jen mezi státním zástupcem a městským soudem,“ konstatoval soudce zpravodaj Jan Filip.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Dcera oběti Zuzana Kosová tuší, že vražda otce zřejmě zůstane nepotrestána, ale věří, že nález může pomoci dalším lidem v podobné situaci, případně může vést ke změně zákona. O blížícím se konci lhůty Kosová věděla.

"Ani jsem neočekávala, že ÚS s tím bude schopen něco dělat. Hrozně mě mrzí ty průtahy orgánů činných v trestním řízení," řekla novinářům. "Já jsem musela dojít až sem, protože bych to tatínkovi prostě nemohla udělat," dodala Kosová.

Tělo pod Zvíkovem

K vraždě došlo v roce 2000. O šest let později usedl na lavici obžalovaných synovec oběti se svým údajným komplicem. Podle obžaloby vraždili kvůli pěti miliónům korun. Jenže u soudu se nepodařilo prokázat, kdo a kde vlastně vraždil.

Muž, kterého vytáhli potápěči z Orlíku, měl na sobě tyto věci.

Muž, kterého vytáhli potápěči z Orlíku, měl na sobě tyto věci.

FOTO: Policie ČR

Tělo oběti se našlo až předloni pod hradem Zvíkov. Bylo omotáno řetězem a zatížené podstavcem přenosné dopravní značky. Ukázalo se, že oběť někdo zastřelil.

Státní zastupitelství podalo po tomto nálezu návrh na obnovu řízení, podle městského soudu ale pro to nebyly splněny podmínky. I když v úterý ÚS případ vrátil znovu na začátek, výsledek možné obnovy procesu je nejistý, protože hrozí promlčení činu.