Petáka původně obžaloba vinila z pokusu o vraždu partnerky. Ta ho chtěla vyhodit z bytu. Na konci roku 2013 ji měl v pražských Řepích po předchozí hádce mlátit a rdousit do bezvědomí a následně měl chtít svíčkou umístěnou u polštářků na gauči založit požár a z bytu odejít. Žena se pak prý probrala, svíčku sfoukla a zavolala záchranku.[celá zpráva]

To se ale u pražského městského soudu nepodařilo prokázat a soudkyně Hana Hrnčířová Petáka letos v lednu obžaloby zprostila s tím, že jde v podstatě o tvrzení proti tvrzení. [celá zpráva]

Nevěřím lidem. Čekám, že budu obviněn ze znásilnění, teroristického činu nebo vraždyobžalovaný Milan Peták

Státní zástupkyně se ale proti tomuto rozhodnutí odvolala. Odvolací soud letos v květnu vrátil případ k novému projednání a Městský soud v Praze Petáka o měsíc později odsoudil ke čtrnácti měsícům vězení za porušování domovní svobody. Proti rozsudku se ale odvolalo jak státní zastupitelství s tím, že trest je příliš mírný, tak i Peták, který vinu odmítá. I když určité násilí připouští.

Požádal prý o azyl

„Děkuji soudkyni Hrnčířové, že jsem za pár facek a řádně placený nájem dostal čtrnáct měsíců,“ uvedl Peták ve svém vyjádření, ve kterém označil výpověď partnerky za křivou a psychiatrický posudek za lživý. Peták také podotkl, že ztratil víru v lidi i soudní systém a míní z republiky odejít.

„Nevěřím lidem. Čekám, že budu obviněn ze znásilnění, teroristického činu nebo vraždy. Nehněvám se na vás, stydím se ale, že zde žiji. Požádal jsem již okolní státy o azyl,“ dodal na závěr.

Odvolací senát vedený Martinem Zelenkou na základě obou odvolání červnový rozsudek zrušil a odsoudil Petáka za porušování domovní svobody na jeden rok a dvacet tři dní do vězení s dozorem. Délka trestu odpovídá době, kterou Peták strávil ve vazbě. „Nelze nevidět, že obžalovaný násilí vůči poškozené, aby mohl v bytě zůstat, v podstatě doznává,“ konstatoval Zelenka, podle něj ale nebylo natolik intenzívní, aby šlo kvalifikovat jako pokus o vraždu.

„Máme za to, že nepodmíněný trest je plně na místě. S ohledem na vykonanou vazbu ale máme za to, že výměra odpovídající délce vazby je na místě,“ dodal Zelenka.