„Žádost o podmíněné propuštění byla zamítnuta,“ uvedla mluvčí sokolovského okresního soudu Andrea Pavlíčková. „Doživotně odsouzený vězeň podal na místě proti rozhodnutí soudu stížnost,“ pokračovala mluvčí soudu.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

O důvodech zamítnutí žádosti o podmíněné propuštění ale Pavlíčková hovořit zatím nechtěla. „V současné době já ani vyřizující soudkyně nebudeme žádné podrobnosti k případu poskytovat, a to minimálně do doby písemného vyhotovení soudního rozhodnutí a následného doručení písemného odůvodnění účastníkům řízení,“ vysvětlila mluvčí.

Doživotní vězeň Vocásek ubil v roce 1987 kladivem a pak ubodal šroubovákem nevidomého invalidního důchodce. Dalšího staršího muže nožem zavraždil o tři měsíce později. Tehdejší veřejná bezpečnost jej zadržela ve chvíli, kdy se zbavoval zakrváceného nože.

Popravě se vyhnul

V roce 1988 byl odsouzen k trestu smrti a popraven měl být v prosinci roku 1989. Kvůli změně režimu byl jeho trest změněn na doživotí. V kriminále je Vocásek už bezmála třicet let. O propuštění žádal v minulosti vícekrát, ale vždy bezúspěšně. Přestože se stal údajně hluboce věřícím, soudy v minulosti neuvěřily, že už nemůže být lidem nebezpečný.

Podle posledních zveřejněných statistik vězeňské služby je v ČR ve vězení na doživotí 48 vězňů, ale jen šest z nich je tam déle než dvacet let. Naposledy nepravomocně odsouzeným na doživotí je Američan Kevin Dahlgren, který podle obžaloby zavraždil čtyři příbuzné na Brněnsku. [celá zpráva]