Jeden z advokátů skupiny předložil soudu žádost o navrácení inkriminovaných trenýrek doplněnou kupní smlouvou. Trenýrky již od tvůrců zakoupil obchodník s uměním Patrik Simon za jeden milión korun. Sedm tvůrců zatím však dostalo pouze po jedné koruně jako zálohu. Pakliže je nový majitel daruje Národní galerii, nemusí podle dohody s tvůrci zbytek doplatit a trenýrky ho tak vyjdou na sedm korun. Trenýrky má v současnosti policie.

Jako první ze tří obžalovaných ve středu předstoupil před soud Filip Crhák. „Neuznávám tento soud, pochybuju o vaší nepodjatosti,“ prohlásil směrem k soudkyni rovnou Crhák. „Jste zřizovaná českým státem, naše protistrana je Kancelář republiky, a z tohoto důvodu nevěřím, že byste kdy mohla rozhodnout v neprospěch vašeho zaměstnavatele,“ dodal.

Ta vlajka je dnes v rukou občanů této země.obžalovaný

Soudkyně Šárka Šantorová o Crhákově námitce podjatosti obratem rozhodla. „Necítím se býti podjatou,“ uvedla, a soud tak mohl pokračovat. Crhák ale už odmítl vypovídat, protože „tento soud neuznává a považuje ho za velké divadlo“.

Členové umělecké skupiny Ztohoven Matěj Hájek (uprostřed), David Hons a Filip Crhák (vlevo)

Členové umělecké skupiny Ztohoven Matěj Hájek (uprostřed), David Hons a Filip Crhák (vlevo)

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Druhým vyslýchaným byl sochař Matěj Hájek, který na rozdíl od svého předřečníka vypovídal. „K motivu, jenž nás vedl k tomuto činu: Často slýchávám z mnohých stran, že právě naše území stojí na jistých hodnotách, které musíme hájit. Dle mého názoru, jádro těch hodnot, té naší kultury, spočívá v tradici kritického myšlení. V tomto duchu vnímám i naše konání, ačkoliv se může zdát pro někoho přes čáru,“ prohlásil Hájek.

Video

Umělci ze skupiny Ztohoven přicházejí k hlavnímu líčení. Zdroj: Novinky.cz

Soudkyně dostala kus standarty

Na dotaz soudkyně, kde je v současnosti standarta, Hájek odvětil: „Ta vlajka je dnes v rukou občanů této země.“ Uskupení Ztohoven v pondělí oznámilo, že standartu rozstříhalo na 1152 kousků, které rozeslalo mezi lidi. Tento čin označilo za decentralizaci moci. [celá zpráva]

Během jednání předal Crhák kus prezidentské standarty i soudkyni. Hájek se soudkyni pokusil vysvětlit, že za každým z 1152 kousků je určitá hodnota vyjádřená v bitcoinech, což je transparentní a neregulovaná měna.

Soudkyně dostala od členů Ztohoven část standarty.

Soudkyně dostala od členů Ztohoven část standarty.

FOTO: Marek Bádal, Novinky

Třetím obžalovaným je výtvarník David Hons, který byl v minulosti potrestán za vyměnění padesáti skel na pražských semaforech. Hons na začátku stejně jako oba jeho spoluobžalovaní podal námitku na podjatost soudkyně. „Celou situaci vnímám teatrálně, zbytečnou. Vaší podjatost vnímám úplně stejně,“ pravil Hons. A soudkyně úplně stejně rozhodla jako při předchozích dvou námitkách.

„Rozhodně nevnímám, že jsme standartu odcizili,“ odmítl obžalobu Hons. Na střeše Hradu si podle něj počínali opatrně, tak, aby ji neponičili. Se standartou pak prý nakládali opatrně. „Celý život jsem byl veden jako skaut k úctě ke státním symbolům. Symboly už nenesou odkaz tvůrců tohoto státu. Smysl a význam společenského uspořádání státu považuji za přežitek,“ uvedl Hons. „Když jsem se poprvé standarty dotknul, tak jsem pocítil, že bych se k ní měl chovat slušně,“ dodal. Zároveň měl potom pocit trapnosti, kterého se podle svých slov zbavil, když byla standarta rozstříhaná.

Hons také prohlásil, že jsou připraveni uhradit škodu, kterou vyčíslí soud. Zároveň ale uvedl, že výměna přeštípnutého lanka na stožáru za deset tisíc korun je hodně. Střecha navíc prý byla zčásti poškozená ještě předtím, než na ni vylezli.

Obžalovaní přišli v kostýmech

Obžalovaní přišli v kostýmech připomínajících proces s Omladinou na konci 19. století.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Tři členové uskupení Ztohoven loni v září vylezli po lešení na střechu Hradu a vyměnili prezidentskou standartu za obří (o rozměrech 1,5x1,5 m) červené trenýrky. Podle Ztohoven trenýrky představují "standartu muže, který se nestydí za nic". Po činu zveřejnili prohlášení, ve kterém kritizovali například údajný příklon prezidenta k diktátorským režimům nebo jeho vulgarismy v živých přenosech. Policie je zadržela, když slezli dolů.

Podle obžaloby způsobili škodu 88 tisíc korun, Kancelář prezidenta republiky se k obžalobě připojila s nárokem na nemajetkovou újmu ve výši 310 692 Kč.

Kvůli snadno překonaným bezpečnostním opatřením Hradu ve funkci skončil šéf Bezpečnostního odboru Pražského hradu Jan Fulík a velitel Hradní stráže Radim Studený a prezidentovy ochranky Petr Dongres.

Soudkyně jednání odpoledne odročila na závěr srpna.