„Máme zde celou řadu důkazů, výpovědi svědků a listinné důkazy. Chybí zde ale jediný přímý důkaz, který by dokazoval jakoukoliv účast obžalovaného na tomto skutku. Svědkové vypovídali jen o tom, že něco slyšeli. Proč bychom těmto svědkům měli věřit? Oni teď tvrdí, že se jim svěřil, obžalovaný ale říká, že to není pravda. Pouze to, že jich bylo víc a on je jediný, to k uvěření nestačí,“ sdělil v odůvodnění předseda senátu Jiří Dufek.

Většina svědků měla podle předsedy senátu k Večeřovi negativní až nepřátelské vztahy. „U jejich výpovědí máme pochybnosti. Mají zájem, aby se určitým způsobem kauza vyvíjela,“ poznamenal předseda senátu s tím, že zde chybí uzavřený řetězec byť jen nepřímých důkazů.

Nový trend vyšetřovatelů?

„Důkazní situace je velmi obdobná okamžiku, kdy byla věc před mnoha lety odložena,“ podotkl Dufek a poukázal na jeden nový trend ve vyšetřování. „Máme zde jeden fenomén poslední doby. V případech, které se nedaří objasnit, se objevují svědkové z řad vězňů, že se jim obžalovaní svěřili. Takto to je pravidlem, běžným postupem. Nutí to k zamyšlení, jak je možné, že se těmto zpovídá pachatel, že skutek spáchal. Soudu se tento fenomén příliš nelíbí,“ dodal předseda senátu.

Dnes třiapadesátiletý Večeř měl jako jeden z obchodníků s LTO podle obžaloby zorganizovat likvidaci zlínského podnikatele a dalšího obchodníka s LTO Miroslava Kovaříka.

Podle žalobců zajistil další osoby, nástražný výbušný systém a dal pokyn k jeho zavraždění. Kovaříka v květnu 1995 trhavina umístěná v autě pod sedadlem vážně zranila. Cestou do nemocnice zemřel. Při explozi vedle něj seděla jeho tehdy sedmnáctiletá dcera. Přežila jen zázrakem.

Obžalovaný Jiří Večeř tvrdí, že s projednávanými vraždami kolem lehkých topných olejů nemá nic společného.

Jiří Večeř tvrdil, že s projednávanými vraždami kolem lehkých topných olejů nemá nic společného.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Večeř tvrdí, že se na činu nepodílel a že šlo o vyřizování účtů mezi dvěma větvemi obchodníků s LTO.

Druhou jemu připisovanou vraždou je případ zastřeleného podnikatele Františka Blažíčka. Toho měl nechat Večeř usmrtit střelbou přes ulici do okna Blažíčkova domu. Blažíček byl spojován s půjčkami peněz na vysoký úrok. Večeř řekl, že oběť neznal.

Obžalovaný byl již dříve odsouzen na 14 let za organizaci vraždy zlínského podnikatele Marka Lehkého a dalšího obchodníka s oleji Lubomíra Holého i za přípravu vraždy novináře. Nyní mu hrozilo podle starého trestního zákona až 15 let vězení nebo i výjimečný trest, tedy až 25 let nebo doživotí.