Blanenskému soudu se slzami v očích tvrdila, že všeho lituje, církvi se omlouvá, a že si myslela, že jde o knihy dobré „leda tak do sběru“. Některé z těchto tisků jsou ale přes 500 let staré a jsou podle teologů a znalců naprosto mimořádné.

Žena sek farním knihám dostala před třemi lety. Tehdy zemřel tamější děkan a jeho nástupce požádal věřící o pomoc s vyklízením fary. Přihlásila se i J. R. Tvrdila, že na chodbě našla v krabici od banánů čtyři knihy. Myslela si, že jsou na vyhození a odnesla si je domů. Měly dřevěné desky a údajně „smrděly“.

Musela je tedy nechat v kůlničce, protože měla strach z toho, že jsou v nich plísně, což by mohlo uškodit jejím dvěma dětem. Později si našla na internetu překupníka.

Inventární čísla vyškrábal 

Šestačtyřicetiletý M. Ch. od ní knihy nakupoval a dále rozprodával. Před soudem stojí za podílnictví a hrozí mu až šest let vězení. Žena mu údajně řekla, že knihy zdědila.

Nejprve mu odvezla pár knížek na zkoušku, pak si ale opatřila klíče od fary a odnášela je ve velkém. „Zpočátku jsem je brala, abych je mohla prodat (překupníkovi). Volali jsme si pak často. Dobře se s ním povídalo. Později jsem mu knihy nosila, abych se s ním mohla scházet a vykládat si o dětech, rodině, knížkách,“ dodala žena.

Jeden z blanenských kriminalistů s knihami, které zabavili při objasňování krádeže.

Jeden z blanenských kriminalistů s knihami, které zabavili při objasňování krádeže.

FOTO: Vladimír Klepáč, Právo

Ve většině z tisků byly ale inventární čísla nebo poznámky o tom, že patří do farní knihovny. Muž je ovšem vyškrábal, aby se jejich původ nedal vypátrat.

Našlo se 113 tisků, po dalších knihách se pátrá. Křtinská farní knihovna je poměrně rozsáhlá a mezi odcizenými a zachráněnými knihami byla například Kutnohorská bible z roku 1489.

Žena za vydělané peníze pak obžalovaná koupila svému manželovi velkému milovníkovi vojenské historie, dárek - sovětský funkční samopal PPŠ-1941 "Špagin".

Jeden z kriminalistů drží samopal zakoupený ženou po prodeji tisků. Pořídila jej jako dárek pro manžela.

Kriminalista drží samopal zakoupený ženou po prodeji tisků. Pořídila jej jako dárek pro manžela.

FOTO: Vladimír Klepáč, Právo