„Díky medializaci případu se kriminalistům sešly čtyři poznatky k totožnosti podezřelého muže. Všechny směřovaly k jedné konkrétní osobě, proto byl tento muž v úterý kriminalisty zadržen v místě svého bydliště v Praze,“ oznámil mluvčí policie Jan Daněk.

Podle něj se 34letý muž zadržení nebránil a k přepadení se přiznal. Kriminalisté ho proto obvinili z loupeže a jeho stíhání vedou na svobodě.

Incident popsala deníku Právo přepadená žena. „Vybavuji si jen, jak už se blížím k domovu, najednou jsem ucítila ránu zezadu. Spadla jsem na zem, strašně se lekla, odřela se a začala jsem křičet. A najednou vidím, jak mi ten tmavý muž dal nohy nahoru a rve mi z nich jednu botu, druhou a utíká,“ popsala útok paní Lenka. [celá zpráva]

V obchodě si prohlížel boty

Křik uslyšeli tři muži, kteří se vydali oběti na pomoc. Lupiči vzali boty a muž následně utekl. Posléze však detektivové zjistili, že pachatel ženu asi tři hodiny sledoval. V jednom obchodě ho natočila kamera, jak si prohlíží dámské boty.

„Všimla jsem si ho už na zastávce na Pankráci, když jsem vyšla z Arkád. Stál vedle mě a strašlivě smrděl. Jako nemytý člověk. Bylo horko, přesto na sobě měl tlustou péřovou bundu. Ale nijak si mě neprohlížel. Jen stál a měl sklopenou hlavu. V obchodním centru Smíchov jsem ho pak znovu zahlédla, když jsem si prohlížela výlohy. Koukal se také do jedné z výloh,“ vzpomíná si Lenka.

Pachatel mohl trpět deviací, která se odborně nazývá retifismus, což je podskupina fetišismu, kdy jsou erotickým stimulem ženské boty. Podobně zaměření lidé diskutují i na českých internetových fórech. Někteří pisatelé se svěřují i s tím, že když vidí opravdu hezké boty, jsou schopni člověka i dlouho sledovat. Už jen to je vzrušuje.

„Tento případ má varovné rysy násilí. Zřejmě bylo fetišistické deviantní puzení tak silné, že aktivizovalo agresivní stránku a pachatel se bot musel zmocnit násilím. Běžně fetišisti volí méně násilné formy, například strhávají prádlo ze šňůr nebo ukradnou něco nepozorovaně,“ popsal typické chování fetišisty sexuolog Ondřej Trojan.