„Oba obžalovaní byli v pondělí uznáni vinnými z přečinu násilí proti úřední osobě. Rozsudek zatím není pravomocný, oba si ponechali lhůtu k podání odvolání,“ uvedl ve středu Wažik.

Klára Horzinková dostala trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců podmíněně odložený na zkušební dobu 24 měsíců. Její otec Radomír dostal stejný trest, zkušební dobu má ale o čtyři měsíce kratší.

V dalším průběhu zákroku uchopila poškozenou za vlasy a úmyslně ji bolestivě za ně tahala.z rozsudku

„S tím rozhodnutím jsem spokojen. V tomto případě nešlo ani tak o samotný trest, ale spíš o rozhodnutí o vině. Řekl bych, že další společenské konsekvence toho rozhodnutí jsou asi důležitější než nějaký trest. Takový postoj k autoritám nelze tolerovat. Proti zákrokům policie se nemohou stavět tak, že užijí násilí,“ řekl k rozsudku státní zástupce Martin Suska.

Blokovali stavební stroj

Celý incident se odehrál předloni v červnu v Husinci poté, co se obec rozhodla, že postaví zábrany na svém pozemku u domu Horzinkových. Ti na místě parkovali.

Obec k opatření sáhla poté, co nepomohly předchozí pokuty městských strážníků za zábor veřejného prostranství. Když k domu dorazil stavební stroj, rozhodla se podle obžaloby rodina zasáhnout a práce zablokovat. Tomu chtěly zabránit městské policistky, které je z obecního pozemku vykázaly.

„Obžalovaná reagovala na výzvu ze strany strážnice k opuštění prostoru v bezprostřední blízkosti pracujícího stavebního stroje tím, že ji slovně urazila, úmyslně ji udeřila rukou do obličeje a kopla ji do nohy. V dalším průběhu zákroku uchopila poškozenou za vlasy a úmyslně ji bolestivě za ně tahala, dále do strážnic opakovaně kopala a udeřila je rukou, což činila s úmyslem působit tak na zákrok strážnic,“ píše se v odůvodnění rozsudku, který má redakce k dispozici.

Kroutil jí ruku

Její otec se do celého zákroku následně vložil a snažil se strážnicím zabránit ve spoutání dcery. Podle soudu strkal do městské policistky, kroutil jí ruku a nakonec její kolegyni vytrhl teleskopický obušek a udeřil ji.

Před dům pak dorazila státní policie a útočníci byli převezeni na služebnu. Jedna ze zraněných žen skončila v nemocnici, druhá byla ošetřena na místě. Případ byl nejprve projednáván ve zkráceném přípravném řízení, obvinění ale podali odpor a bylo nařízeno hlavní líčení. Mezitím také podávali stížnosti proti obvinění a odmítali vinu.