Od domažlického soudu odešel v pondělí 66letý komunální politik bez trestu, ačkoliv podle předsedy senátu Jana Švíglera se nezákonného jednání dopustil.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Promlčené přestupky

„Už pouhé projednání věci před soudem má na obžalovaného dostatečný preventivní i výchovný vliv. I proto jsem upustil od potrestání,“ vysvětlil Švígler. Rozsudek znamená, že na starostu je nutno pohlížet, jako by nebyl odsouzen, a nebude mít záznam v rejstříku trestů.

Z obžaloby vyplývá, že během čtyř let Johánek zatloukl přes dvacet přestupkových spisů od policie, které měl předat k projednání správnímu orgánu a které jsou teď už promlčené. Většinou se jednalo o naschvály mezi sousedy, verbální nadávky či osočování.

Nesouhlasím s tím, jak je nastaven zákon, který upravuje projednávání přestupků, protože neúměrně finančně zatěžuje rozpočet obce.starosta Josef Johánek

Starosta se hájil tím, že chtěl obci ušetřit peníze za poplatky, které musí za projednávání přestupků platit městu Poběžovice. Obec Mnichov s necelými třemi stovkami obyvatel totiž nemá vlastní přestupkovou komisi, proto má uzavřenu veřejnoprávní smlouvu s Městským úřadem v Poběžovicích, který pro ni přestupkovou agendu zajišťuje.