Osudný byl chlapečkovi loňský 23. květen, kdy celý den poplakával kvůli rostoucím zubům. Jeho otci totiž "ruply nervy".

"Jak pořád řval, tak jsem to psychicky nevydržel. Nejdříve jsem ho mlátil celou rukou a pěstí po těle. Trvalo to asi pět nebo deset minut. Pak jsem ho vytáhl z postýlky a dal na gauč, možná jsem ho tam vlastně hodil. Nadával jsem mu a mlátil ho po celém těle," uvedl krátce po činu Olšák na policii. V soudní síni včera pak vypovídat odmítl, pouze řekl: "Lituji toho, nechtěl jsem udělat, co jsem udělal."

Podezření z dlouhodobého týrání

Státní zastupitelství muže obžalovalo nejen z trestného činu těžké újmy na zdraví, ale i dlouhodobého týrání svěřené osoby. "V přesně nezjištěné době v období od prosince roku 2001 do května 2002 opakovaně napadal syna, nadával mu, mačkal ho a bil," uvedla žalobkyně Jana Hercegová.

Olšák to včera popřel, nicméně podle žalobkyně existuje několik indicií, které hovoří proti němu. O některých hovořily například sousedky z domu v Papírenské ulici v Praze 6, kde obžalovaný se svou družkou a synem Patrikem bydlel. "Bylo to tak čtrnáct dní po jeho narození, kdy jsme si se sousedkou všimly, že má dost velkou modřinu přes obličej. Pak jsem si toho všimla, když byl trošku starší," uvedla jedna z nich a dodala, že chlapeček v porovnání s jejími dětmi často plakal.

Matka dítěte svého druha před soudem bránila

Matka dítěte a družka obžalovaného se včera snažila vinu svého druha zmírnit. "Pečoval o něj dobře, on mi s ním pomáhal, mě by nenapadlo, že ho týral," tvrdila. Zároveň však přiznala, že Olšák Patrikovi opakovaně dával na zadek a asi pětkrát před inkriminovaným dnem objevila na těle dítěte podlitiny.

Na naléhání své matky a babičky chlapečka, která rodinu živila, se pak obrátila na Odbor péče o dítě (OPD) z šestého pražského obvodu. Mimo jiné úřad žádala, aby upravil péči otce vzhledem k tomu, že Olšák na dítě finančně nepřispíval. Jeho pracovnice domácnost navštívily, nicméně nic podezřelého prý nezjistily. "S kolegyní jsme tam šly neohlášeně, zjistily jsme že o syna pečují, Jitka Pánková (matka) pak návrh stáhla," konstatovala pracovnice.

Kdo za to mohl?

Žalobkyně Hercegová na otázku Práva konstatovala, že OPD nešlo za tragédii vinit, neboť se o záležitost zajímal a přiměřeně jednal. Zároveň dodala, že se neprokázala původní podezření policie, že matka dítěte se na týrání mohla podílet nebo ho alespoň krýt.

Chlapeček byl v srpnu loňského roku, poté co opustil nemocnici, umístěn do kojeneckého ústavu v Thomayerově nemocnici. Tam je až dosud pod stálým dozorem zdravotního personálu a není jasné, jak dlouho tam ještě zůstane. Podle rozhodnutí soudu se již do péče matky nevrátí.

Žena včera uvedla, že svého synka naposledy navštívila před dvěma měsíci. V současné době je Pánková ve vysokém stádiu těhotenství, podle informací Práva otcem není obžalovaný Olšák. S ním však poté, co byl propuštěn z vazby, nadále žije ve stejném bytě.

Podle znalců je obžalovaný nevyrovnanou, podprůměrně inteligentní osobností, která agresivně reaguje na zátěž. Žádnou psychickou chorobou však netrpí. Hlavní líčení bude pokračovat v květnu, odročeno bylo kvůli neúčasti jedné svědkyně. Pokud soud uzná Olšáka vinným, hrozí mu až osmileté vězení.