„Odvolání obžalovaných, kteří se domáhali zrušení rozsudku a vrácení věci dokonce až do přípravného řízení k doplnění dokazování, které by mělo prokázat jejich nevinu, jsme zamítli jako nedůvodné. Skutkové závěry krajského soudu jsou správné, stejně jako právní kvalifikace. Trest je u obou přiměřený a zákonný,“ vysvětlil Právu mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Podle soudu oba muže usvědčují například stopy po zplodinách střelby a stopy krve.

Vraždu naplánovali Ščerbák a Stavinoha, a to zřejmě kvůli penězům. Dopředu se spolu domluvili, jak budou postupovat. Dohodli si i cestu na vzdálená místa, aby měli alibi.

Nakonec 30. září 2013 Stavinoha vylákal šéfa před jeho kancelář v zemědělském družstvu ve Vlkoši a Ščerbák jej devíti ranami zastřelil, přičemž první tři rány vypálil do jeho zad. Muž na místě zemřel.

Neměl jsem žádný důvod ho zabíjetobžalovaný Štěrbák

Poté se vydali jeden do Prahy a druhý do Olomouce. Tělo oběti bylo nalezeno až v noci. Ščerbák prokázal nebývalou chladnokrevnost. Večer po vraždě mu totiž volala žena zabitého podnikatele, že se její muž nevrací domů. Ščerbák se pro ni zastavil doma a sám ji odvezl na farmu, aby jí pomohl najít mrtvého manžela.

Zatímco zoufalá žena se pokoušela svého muže oživovat, Ščerbák zavolal na policii s tím, že je tam mrtvý a není ani třeba, aby jezdil doktor. Obžalovaní se k vraždě nikdy nepřiznali. Tvrdili, že s ní nemají nic společného.

„Znali jsme se osm let a hodně mi pomohl. Neměl jsem žádný důvod ho zabíjet,“ dušoval se už u KS Ščerbák, který podle vlastních slov ve firmě zavražděného působil jako bílý kůň.

„Pole i budovy byly jeho, já jsem byl vedený jen jako jednatel, abychom dosáhli na dotace,“ vysvětloval Ščerbák.

A právě spory o peníze byly zřejmě motivem činu. Zavražděný, který podnikal v zemědělství, obžalované nejprve zaměstnával, později společně podnikali v areálu vlkošského družstva.