Podle soudce Martina Kantora se Vlastislav A. k vraždě doznal. „Byť tvrdil, že toho skutku se dopustila osoba jménem Lucie usídlená v jeho hlavě, je nutné říci, že obžalovaného z daného skutku bez jakýchkoliv pochybností usvědčují další provedené důkazy,“ uvedl soudce a zmínil svědecké výpovědi i stopy krve na oblečení pachatele.

Krajský soud dal rovněž za pravdu soudním znalcům, kteří muže označili za paranoidního schizofrenika, což je v rozporu s posouzením lékařů z Dobřan, odkud byl Vlastislav A. před spácháním vraždy propuštěn.

Třicetiletý Vlastislav A. u soudu odmítl vypovídat. Soudce proto citoval z policejních výslechů.

„V mém těle je umístěno zařízení, které na dálku umožňuje odposlechnout hlas,“ vypověděl Vlastislav A. Dodal, že měl v hlavě lidi – nejprve prvňáčka, poté i Lucii. Opakovaně se prý obracel na lékaře s tím, že má v hlavě zařízení, které potřebuje vyoperovat.

Já jsem si s Lucií vybíral rodinu, ve které bych chtěl žít. Byla to rodina Lucie BorhyovéVlastislav A.

Už cestou do Horní Břízy údajně odeslal e-mail redaktorce televize Nova. „Byl jsem v naprosto bezvýchodné situaci,“ dodal. Odmítl, že by dívku pobodal. „Akt provedení provedla Lucie a já ho prostě nemám v hlavě. Provedla ho Lucie, protože to byl první logický krok, jak to ukončit. Samotný akt si vůbec nepamatuji,“ řekl. O smrti knihovnice se prý dozvěděl později.

Během výslechů zmínil i jméno televizní moderátory Lucie Borhyové, která měla být součástí jedné z rodin, které vstupovaly do jeho „projektu”.

„Smyslem toho mělo být asi umístit mě do nové rodiny. Já jsem si s Lucií vybíral rodinu, ve které bych chtěl žít. Byla to rodina Lucie Borhyové,“ prohlásil s tím, že s moderátorkou hovořil jako šestileté dítě s maminkou.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Policie dopadla podezřelého z vraždy u nádraží. Zdroj: Právo

Podle svědků bral muž drogy a často si půjčoval peníze. Jeho stav se opakovaně zhoršoval a zlepšoval. Zároveň si prý ordinoval vlastní léčbu, protože sám sebe považoval za nejlepšího lékaře.

Právo už dříve upozornilo, že soudní znalci označili pachatele za psychicky nemocného muže, který byl v době vraždy nepříčetný. Kvůli tomu údajně nemohl ovládat své chování. Státní zástupce proto loni v prosinci rozhodl o přemístění útočníka z vazební cely do psychiatrické nemocnice v Dobřanech.

Před vraždou muže propustili

Muž už dříve několikrát skončil na psychiatrii – naposledy loni v lednu v dobřanské nemocnici, když vyhrožoval smrtí své psychiatričce. Z Dobřan byl ale propuštěn s odůvodněním, že na sebe chtěl jen upozornit. Později došlo k tragickému činu. Postup léčebny kritizoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který odvolal jejího ředitele Vladislava Žižku.

„Nikdo mě nepřesvědčí, že v situaci, kdy pacient byl hospitalizován nedobrovolně pro výhrůžky zabitím, byl postup léčebny v pořádku v tom, že nebylo vyčkáno ani na výsledek znaleckého posudku, který si vyžádal soud, a pacient byl propuštěn na svobodu,“ uvedl už dříve ministr.

Tragická událost se stala loni 25. května. Pachatel, který do knihovny chodil na internet, se v osudný den se ženou zamkl v místnosti, ve které ji donutil zavolat do TV NOVA. Muž požadoval, aby na místo ihned dorazil televizní štáb. Mezitím ji ale bodl do zad. Policisté na místo přijeli za osm minut, ženu už ale zachránit nedokázali. Obžalovaný byl zanedlouho dopaden na místním nádraží.