"Čin spáchali zvlášť surově a trýznivě a poškozenému způsobili kopanci, údery dřevěnou latí i dalším násilím rozsáhlá vnitřní zranění. Poškozený měl pohmožděniny po celém těle a zemřel krátce po útoku na vnitřní krvácení," uvedla státní zástupkyně Hana Flídrová. 

Obžalovaní uvádějí, že motivem k činu byla jejich opilost, a pod vlivem alkoholu si tak svou oběť vybrali zcela náhodně.

Vraždili opilí

Oba mladíci nejprve pili v restauraci, pak si koupili láhev s alkoholem a pokračovali v pití v parku. Místo bývalé hradecké šatlavy, kde spícího muže ubili, bylo poměrně známé jako prostor, kde občas bezdomovci nocují. "Tušili, že by tam někdo mohl být, proto tam šli," dodala Flídrová, podle níž oba projevili před soudem nad svým činem lítost. "Je otázkou, nakolik je tato lítost upřímná," řekla.

Oběť možná znali

Připustila také, že se mladíci se svojí pozdější obětí možná setkali už v minulosti. "Nelze vyloučit, že tohoto muže už jednou zbili," řekla.

Vzhledem k věku obžalovaných a zákonu o novému zákonu o soudnictví mladistvých se odmítla vyjádřit, zda mladíci pocházejí z rozvrácených rodin. "Jeden z nich už byl odsouzen za trestnou činnost, nikoliv ale násilného charakteru," řekla pouze.

Soud probíhá s vyloučením veřejnosti. Pokud soudci zjistí přitěžující okolnosti, mladíkům hrozí až desetileté tresty vězení. Verdikt by měl padnout v pátek. Státní zástupkyně potvrdila, že počet mladistvých pachatelů násilných trestných činů letos stoupl. Přesto se nepřiklání k názoru, že by bylo vhodné snížit věkovou hranici pro trestní odpovědnost.

"Podstatné je, co se s těmi dětmi děje, zda máme k dispozici taková zařízení, kde se s nimi pracuje, kde se jim i znemožní páchání dalších trestných činů. V tom je podle mne základ. Je třeba vybudovat siť zařízení, v nichž se budeme věnovat jak složce výchovné, tak represívní," míní Flídrová.