Zemánkovi a jeho kolegům Petrovi Kölblovi (35) a Romanu Leikebovi (39), kteří měli kriminálníka bít, hrozí až osm let za mučení.

„Když mi řekl, ať se přiznám, nebo zabiju, vysunul jsem ruku z pout, otevřel jsem okno a skočil. Nechápu to, prostě mi to nějak vnuknul. Bylo mi to jedno. Skákal jsem naslepo, věděl jsem, že jsem v pátém patře. Kdyby řekli, buď v klidu, uděláme si kafe, tak bych to pojal jinak,“ vyprávěl u soudu muž, který si odpykává ve vězení 3,5 roku za krádeže a ve svých 42 letech strávil 20 let za mřížemi.

Kriminálník dopadl po skoku na střechu v druhém patře, kde ho našli další policisté. „Hned tam přiběhli tady tři obžalovaní a rovnou jsem dostal pěstí za ucho. Na stanici mě ještě nikdo nebil, tak jsem si řekl, že tentokrát to bude asi zlý,“ stoicky popisoval situaci. „Když jsem řekl, že mám něco s nohou, tak na mě jeden klekl a lámal mě tu zlomenou nohu. Bylo to hodně ponižující, musel jsem na policejní stanici volat o pomoc,“ dodal.

Policisté vše odmítají

Policisté před soudem rázně odmítli, že by muže donutili z okna skákat a že by ho snad potom mučili bitím a kroucením nohou. Podle nich se kriminálník pokusil skokem z okna utéct ze stanice.

”Začali jsme ho hledat, kolegové ho našli v druhém patře. Odmítl spolupracovat, tak jsme ho vynesli do pátého patra. Tam si začal stěžovat, že ho bolí noha. Je to celé vymyšlené. K zadrženým se chovám slušně,“ hájil se Zemánek.

Podle státního zástupce Zemánek předloni připoutal příslušníka brněnské galerky po výslechu ledabyle k zábradlí a doporučil mu, aby se přiznal, nebo aby se raději zabil. „Muž v psychickém pohnutí z výhružek vysunul ruku z pout a vyskočil z okna. Dopadl na střechu v druhém patře a zlomil si nohu,“ řekl státní zástupce.

Kölbl a Leikeb pak podle obžaloby muže brutálně bili a kroutili mu zlomenou nohou, aby mu způsobili mučivou bolest.