Při úterním uzavřeném vyjednávávání před svitavským okresním soudem nabízel tento podnikatel kauci, na jejímž základě by byl propuštěn na svobodu. Nabídl i písemný slib, že se nebude vyhýbat trestnímu stíhání.

Soud obžalovanému neuvěřil

Svitavský soudce Vladimír Lizna ale obě záruky odmítl a nechal jej už v úterý eskortovat do vyšetřovací vazby. "Soud měl obavy, že by se můj mandant mohl vyhýbat trestnímu stíhání, hrozí mu poměrně vysoký trest," řekla po čtyřicetiminutovém jednání soudu Anna Košťálová, svitavská advokátka obžalovaného.

Naznačila, že zkusí u krajského soudu podat proti uvalení vazby stížnost. Během středy se ji Právu nepodařilo telefonicky zastihnout, aby podání žádosti o změnu soudního rozhodnutí potvrdila.

Obviněný řidič měl být původně převezen do vězeňské nemocnice v Brně, ale na poslední chvíli bylo rozhodnuto, že na soudní líčení bude čekat v královéhradecké věznici. "Jeho zdravotní stav už hospitalizaci nevyžadoval," vysvětlil Stanislav Dobeš z policejního ředitelství ve Svitavách.

Chlapeček je stále v nemocnici

Stejnou cestu z litomyšlské nemocnice do Hradce Králové také už v úterý absolvoval osmiměsíční Patrik Gaži, který jako jediný střet renaultu s fordem obviněného přežil. Sanitka jej převezla na dětskou traumatologii fakultní nemocnice.

Podle mluvčího litomyšlské nemocnice Adriana Nemšovského nebyl příčinou transportu zhoršený zdravotní stav chlapečka. "Musí se podrobit dalším vyšetřením," vysvětlil Nemšovský. Údajným problémem je pohmoždění páteře kojence, neurologická vyšetření na specializovaném pracovišti by měla pomoci předejít případným celoživotním následkům traumatu.

Z tohto důvodu nebyl chlapeček předán strýci Stanislavu Kurucovi, který se důrazně dožaduje, aby si malého synovce mohl odvézt do péče rodiny ve Varnsdorfu.