Soud nechal zabavit šéfovi lihové mafie majetek i směnky. Mezi jeho dlužníky je i bývalý poslanec Tomáš Ulehla z ODS. Dluží mu 200 tisíc korun. Trest propadnutí majetku za 1,6 miliónu korun dostal i Tomáš Březina. Soud mu zabavil i směnky na miliónové částky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Blízký spolupracovník bosse Lubomír Kaláč, který začal činnost skupiny odkrývat jako první, dostal devět let a dva měsíce, propadnul mu rovněž majetek. Je to o tři roky více, než požadoval žalobce. Dvanáct let dostal jednatel Morávia-Chem Radek Menšík.

Většina obžalovaných, kteří při Březinově nelegálním byznysu dělali spíše manuální práce, se u soudu doznala.

Obžalovaný
Trest
Radek Březina
13 let vězení
Tomáš Březina
4 roky vězení
Lubomír Kaláč9 let a 2 měsíce vězení
Radek Menšík
12 let vězení
Rostislav Hanulík
6 let vězení
Václav David
9 let a 2 měsíce vězení
Ivan Kovařík
9 let a 2 měsíce vězení
Tomáš Pantlík
tříletá podmínka

„Plně doznávám svou vinu, jak jsem se podrobně doznal v červenci loňského roku a později i v prosinci. Byl jsem to já, kdo vše vymyslel, organizoval a řídil. Od čištění lihu filtrací v Ostravě přes fiktivní denaturace v Morávia-Chemu v Hrobicích u Zlína. Já jsem z toho měl prospěch a lidem dával příkazy,“ uvedl lihový boss ve své závěrečné řeči.

Spolupracující obviněný Tomáš Březina (vpravo) u úterního vyhlašování rozsudku

Spolupracující obviněný Tomáš Březina (vpravo) u úterního vyhlašování rozsudku

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

„Jak je psáno v obžalobě, že já jsem ta hlava, tak je to pravda. Nic neumenšuje moji vinu. Nesnažím se na úkor jiného umenšovat svou vinu a jsem připraven nést následky. Zasloužím si trest na samé horní hranici trestní sazby,“ poznamenal Březina. Žalobce pak takový trest navrhl.

Stát okrádali 14 let

Březinův mladší bratr Tomáš, který spolupracoval s policií a žalobcem, na konci procesu uvedl: „Pustil jsem se do spolupráce, vím, jak mě vnímá národ, jakou mám nálepku. Že jsem práskač. O to těžší, že vypovídám proti bratrovi, otci. Popsal jsem, kolik peněz Radek vydělal. Je to přes 40 výslechů, přes 400 hodin mimo toto řízení. Spolupráce má fatální důsledky, jsem odsouzen okolím, známými, širší rodinou a nakonec i bližší rodinou,“ konstatoval Tomáš Březina. Státní zástupce mu navrhl čtyři roky vězení.

Radek Březina u úterního vyhlašování rozsudku

Radek Březina u úterního vyhlašování rozsudku

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Radka Březinu, jeho mladšího bratra Tomáše a dalších šest kumpánů lihového gangu viní žaloba z účasti na organizované zločinecké skupině a z krácení daně, poplatku a jiné povinné platby ve formě spolupachatelství. Český stát měl Březinův lihový gang připravit o téměř sedm miliard korun.

Těchto zločinů se měl dopouštět nejméně po dobu čtrnácti let do roku 2012, a to při nelegálním obchodování s nezdaněným lihem. Ten měl přitom projít znehodnocením a nebyl určen pro výrobu alkoholických nápojů. Skupina ho však prodávala dál. Takto jejíma rukama prošlo 21 miliónů litrů lihu.

Radek Březina si odpykává 16měsíční trest za nelegálně držené zbraně a munici, který mu v červnu uložil Krajský soud ve Zlíně. [celá zpráva]