"Může to vyvolat dojem, že Irsko je pro mezinárodní darebáky jakési bezpečné útočiště," řekl labourista Joe Costello. Poté, co se objevily informace o žádosti o vydání Koženého z Baham, je podle něj "naléhavě nutné" přehodnotit jeho irské občanství.

Irské občanství na prodej

Kožený je jedním ze světových boháčů, kteří získali irské občanství v rámci programu "pas na prodej", který byl nedávno zrušen. Program umožňoval bohatým lidem koupit si irské občanství za závazek, že budou v Irsku podnikat.

Costello podle agentury AFP řekl, že Kožený, který v zahraničí dostal přezdívku "Pražský pirát", je jedním z mála lidí, kteří získali irské občanství a nyní jsou trestně stíháni, takže by mohli využívat irský pas k tomu, aby se vyhnuli vězení.

"Irské úřady mohly tehdy pasy udělit v dobré víře. Rozhodně ale musí vyvolávat znepokojení fakt, že mezinárodní uprchlíci cestují po světě s irským pasem, obzvlášť pokud byl udělen za finanční protislužby," prohlásil labouristický poslanec.  

Kožený je stíhán spolu s bývalým šéfem představenstva Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Borisem Vostrým, který žije ve středoamerickém Belize. Oba podle policie v letech 1995 až 1997 převáděli majetek v hodnotě 11,5 miliardy z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice. Poškodili tím údajně holding, který pak skončil v likvidaci. Kožený je stíhán také v USA kvůli zpronevěře 182 milionů dolarů (asi pět miliard korun).  Irský pas od roku 1995.