„Nejčastěji se v našem kraji vyskytují ty levnější drogy, jako je marihuana a pervitin. Stále častěji se však objevují i nové syntetické drogy, u kterých je větší riziko předávkování s fatálním následkem,“ líčil Kužel s tím, že tou nejrizikovější skupinou jsou právě mladí lidé už i na základních školách.

„Proto přicházíme s novou preventivní kampaní, která dostala název Bereš? Zemřeš! Její součástí jsou letáky, videa a audio spoty, které ukazují, jak moc nebezpečné drogy můžou být,“ popisoval ředitel policie.

Moravskoslezská policie spouští novou protidrogovou kampaň, která cílí na děti a mladistvé. Jmenuje se Bereš? Zemřeš!

Moravskoslezská policie spouští novou protidrogovou kampaň, která cílí na děti a mladistvé. Jmenuje se Bereš? Zemřeš!

FOTO: Policie ČR

Spot, v němž smrtka láká mladé, naivní lidi a nabízí jim pomocí drog skvělou budoucnost, tedy smrt, chce policie umístit na internet. Do klipu tvůrci mimo jiné zařadili i pasáž se souložící dvojicí. „Tam se totiž mladí lidé pohybují nejvíce. Materiál dostanou navíc k dispozici všechny školy v kraji, které projeví zájem. Letáky už visí ve vozidlech ostravské hromadné dopravy,“ upozornila mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková.

Podle Igora Dvořáčka z Ústavu soudního lékařství ostravské fakultní nemocnice přibývá i řidičů, kteří za volant usedají pod vlivem drog. „Více se také bohužel setkáváme i s těhotnými ženami, které během těhotenství užívají pervitin,“ řekl.

Zabil ho dárek

Dodal, že před časem policisté zaznamenali i případ úmrtí jednatřicetileté ženy, která zemřela během takzvané toxické psychózy, při které se může objevit i paranoia.

„Nejprve to vypadalo, že žena zemřela násilnou smrtí, že ji někdo ubil. Měla totiž na sobě řadu zranění, ležela navíc ve zcela zdemolovaném bytě. Později však soudní lékaři zjistili, že žádné z těchto zranění nebylo smrtelné. Zemřela na otok mozku po předávkování drogami,“ líčil jeden z mnoha tragických případů soudní lékař.

V Moravskoslezském kraji ročně zemře kvůli zdravotním následkům užívání narkotik několik desítek lidí. Policie zaznamenala případy úmrtí dívky, která pervitin dostala za brigádu. Zemřel i mladík, který stejnou drogu dostal na narozeniny jako dárek. Užil jej a ještě během oslavy zemřel. Tento příběh je zachycen i v jednom audio spotu v nové preventivní policejní kampani.