„Soudce rozhodl o vzetí zadrženého cizince do předběžné vydávací vazby, během které bude v rámci mezinárodní justiční spolupráce řešeno jeho vydání do země, která mezinárodní zatýkací rozkaz vydala, a tou je Turecko,” uvedla mluvčí policie Ivana Ježková.

Právní zástupkyně zadrženého Zuzana Dostálková odmítla, že by se jednalo o terorismus, podle ní šlo spíše o politické akce, proto také podá stížnost. "Ta stížnost nemá odkladný účinek, takže byl odvezen do vazby," řekla Dostálková, která tvrdí, že muže zadržení v České republice překvapilo. "S Českou republikou nemá nic společného, byl tady jenom nahodile, v podstatě na turistickém výletě," řekla Dostálková.

Turek u Krajského soudu v Hradci Králové

Turek u Krajského soudu v Hradci Králové

FOTO: Josef Vostárek, ČTK

Podle ní byl muž v Turecku odsouzený na zhruba šest let, do vězení však nenastoupil a nyní mu hrozí vyšší trest. "Jako byla u nás disidentská činnost za komunistů, asi něco takového," řekla Dostálková na dotaz, čeho se zadržený muž dopustil. Zástupkyně také tvrdí, že se muž zdržuje na území Evropské unie údajně šest let, policistům také předložil italské doklady, protože mu tam byl údajně poskytnutý politický azyl. "To se nyní přezkoumává, což bude trvat v řádu měsíců," řekla Dostálková.

Turecko má dodat dokumenty

Státní zástupce Radek Soukup uvedl, že soud muže do vazby poslal, protože shledal nebezpečí útěku. "My vedeme předběžné šetření na základě požadavku turecké strany zhruba dva dny, žádné oficiální doklady ještě nemáme," řekl Soukup s tím, že turecká strana by dokumenty měla předložit do 40 dnů.

Soukup připustil, že přípravné řízení před rozhodování o případném vydání může do Turecka může trvat delší dobu. Žalobce novinářům řekl, že podle zatím neoficiálních informací muž v Turecku podporoval či propagoval jistou organizaci.

Nespolupracoval s IS

"Prozatím si dovolím nesdělovat její označení, nicméně můžeme už nyní vyloučit, že by to byla organizace takzvaný Islámský stát a není to ani Kurdská strana pracujících (PKK)," řekl Soukup. Na dotaz, zda je nejmenovaná organizace v Turecku zakázaná, řekl, že neví. Agentura ČTK původně informovala, že muž spolupracoval s PKK. Podle České televize pro PKK roznášel letáky. [celá zpráva]

Takzvaná předběžná vazba jako jediná v českém právním řádu nemá pevně stanovenou maximální dobu trvání. Muž by v ní měl být do ukončení vydávacího řízení do jiné země.

Kurdskou stranu pracujících považují Turecko, USA i Evropská unie za teroristickou organizaci. Kurdské milice teď stojí v čele sil, které v Sýrii a Iráku bojují proti radikálům z organizace Islámský stát.